Yara izleri kimi zaman bebeklik döneminden kalan hatıralar, kimi zaman da yetişkinlik hediyeleri olarak hayatımıza dahil oluyor. Vücudun görünmeyen kısımlarındaki yara izleri çoğunlukla göz ardı edilirken, özellikle yüzdeki yaralar ve skarlar pek çoğumuzu rahatsız edebiliyor.

Yara izi nedir? Yara izi nasıl geçer? - Memorial

Yanlış anlama, elbette kusurlarımızla da güzeliz ama neden daha iyisi için uğraşmayalım? Özellikle de bu izler esasında geçici problemler nedeniyle oluşuyorsa cildin iyi bir bakımı fazlasıyla hak ediyor demektir. Hadi öyleyse, ciltteki yara izleri dosyamızı açalım ve yara izleri en hızlı nasıl geçer öğrenelim!

Yara Çeşitleri Nelerdir?

Delici olmayan yaralar, çoğunlukla basit hasarlar sonucunda oluşan morlukları ve hafif sıyrıkları ifade etmek için kullanılıyor. Deride hasar bırakan yaralar da tahmin edebileceğin üzere kesikler, derin sıyrıklar ve cerrahi yaralar oluyor. Kaynar su yanıkları, güneş yanıkları ve donma sonucu oluşan yaralar ise termal yanıklar olarak adlandırılıyor. Bir de kimyasal yaralar var.

Bu yaralar da adı üstünde, kimyasal maddelerle temas sonucunda meydana gelen deformasyonları ifade ediyor. Egzama, isilik ve mantar gibi problemler sebebiyle de çoğu zaman ciltte yaralar oluşabiliyor. Yaralardan sonra geriye çoğu durumda geçici, bazen de kalıcı izler ortaya çıkıyor.

Ciltteki Yara İzleri Nasıl Geçer?

Ciltteki Yara İzleri Nasıl Geçer?

Yüzdeki ve vücuttaki yara izleri çeşitli kremler ve medikal uygulamalarla geçirilebiliyor. Ancak yara izlerinin geçmesi, çoğunlukla yaranın büyüklüğüne ve bu işlem için ne kadar kısa sürede harekete geçildiğine bağlı. Yani, doktorun sana yara izi için krem reçete etmişse bir an önce düzenli kullanmaya başlaman gerek.

Yeterli özeni göstermezsen yara izin zamanla daha belirgin hale gelebilir ve hatta skarlaşabilir. Yani cildinde zamanla kabarık ve düzensiz bir iz oluşabilir. Bu durumda eski yara izleri nasıl geçer sorusunun daha uzun cevapları olduğunu tahmin ediyor olmalısın.

Ancak endişelenme. Geçmeyen yara izleri için lazer ve PRP gibi medikal uygulamaların işe yarayabileceği paylaşılıyor. Genel olarak birçok kaynakta ciltteki yara izinin geçmesi için öneriler şu şekilde sıralanıyor:

  • Yara izi azaltıcı kremler

  • Yara izi giderici silikon bantlar

  • Lazer tedavisi

  • PRP

  • Mikro iğneleme (Dermapen)

  • Kriyoterapi

  • Dermal dolgu maddeleri

  • Yara izi giderici enjeksiyonlar

  • Cerrahi operasyon

Yara izi tedavisine başlamak istiyorsan önce mutlaka dermatoloğuna danışmalı ve uygun tedavi yöntemini belirlemeyi ona bırakmalısın. Yara izi kalmaması için doktoruna en kısa sürede görünmende fayda var. Bu gibi durumlarda geç kalmak yaranın eskimesine ve giderek daha kalıcı hale gelmesine neden olabilir.

Kaynak: cildimveben