Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan sözlere göre, bakan, “Çin, çok kutuplu bir dünyanın gelişimini desteklemek, uluslararası ilişkilerin demokratikleşmesini sağlam bir şekilde desteklemek ve Birleşmiş Milletler'e dayalı uluslararası sistemi savunmak için Rusya ve benzer düşünen diğer ülkelerle birlikte çalışmaya hazır" dedi. 

lavrov wnag yi

‘AYNI GÖRÜŞLERE SAHİBİZ’

Wang'ın ifadeleri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin lideri Xi Jinping'in Şubat ayı başlarında Pekin'de bir araya geldiklerinde yaptıkları açıklamaları yansıtıyor. Putin ayrıca kendisinin ve Xi Jinping'in "dünyanın sorunlarını ele alma konusunda büyük ölçüde aynı görüşlere sahip olduklarını" söylemişti.

Böylesi görülmedi: Sesi rahatsız ettiği için solunum cihazını kapattı Böylesi görülmedi: Sesi rahatsız ettiği için solunum cihazını kapattı

Rus meslektaşıyla yaptığı samimi toplantıda Wang, Pekin'in Ukrayna'nın işgali konusunda "nesnel ve adil bir tavır almaya devam edeceğini" ve "barış görüşmelerini kolaylaştırmada yapıcı bir rol oynayacağını" söyledi. Çin ayrıca Rusya'nın nükleer silah kullanımı konusundaki "mantıklı ve sorumlu tutumunu" övdü.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER