Çin’in Ulusal İstatistik Bürosu’ndan yayınlanan verilerde, ülke nüfusu 850 bin düşüşle 1 milyar 411 milyona geriledi. Bu, hükümetin eğilimi tersine çevirmek için büyük çabalarına rağmen, uzun bir nüfus düşüşü yaşanması beklenen dönemin başlangıcı oldu.

Ulusal Halk Kongresi Tarım ve Köy İşleri Komitesi Başkan Yardımcısı Cai Fang, verilerin açıklanmasının arifesinde Çin nüfusunun beklenenden çok daha önce 2022'de zirveye ulaştığını söyledi. Cai, "Nüfus ve ekonomi alanındaki uzmanlar, 2022'ye kadar veya en geç 2023'e kadar ülkenin negatif nüfus artışı dönemine gireceğini tahmin ettiler" dedi.

TEŞVİKLER SONUÇ VERMİYOR

Çin hükümeti birkaç yıldır insanları daha fazla çocuk sahibi olmaya teşvik etmek ve yaşlanan nüfusun neden olduğu demografik krizi savuşturmak için çabalıyor. Yeni politikalar, çocuk yetiştirmenin mali ve sosyal yüklerini hafifletmeye veya sübvansiyonlar ve vergi indirimleri yoluyla çocuk sahibi olmayı teşvik etmeye çalıştı. Bazı eyaletler, ikinci veya üçüncü çocuğu olan ebeveynlere nakit ödeme yapacağını duyurdu. 

Twitter’da yeni dönem: Artık itiraz edilebilecek Twitter’da yeni dönem: Artık itiraz edilebilecek

Bununla birlikte, birden fazla çocuk sahibi olmayı cezalandırıcı bir şekilde caydıran tek çocuk politikası ve yaşam maliyetlerinin artmasından sonra, çiftler çocuk yapmıyor. Ulusal İstatistik Bürosu Başkanı Kang Yi, Çin'in genel işgücü arzının hala talebi aştığını ve insanların nüfus azalması konusunda endişelenmemesi gerektiğini söyledi.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER