Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a şarkılı yanıt: Ey beşli çeteler... Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a şarkılı yanıt: Ey beşli çeteler...

TBMM Genel Kurulu’nda İçişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2021 Yılı Kesin Hesap Kanun Teklifleri ile 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifleri görüşüldü.

‘ GEREĞİ YAPILMALI ‘

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, görüşmelerde gün boyu milletvekillerinin eleştirilerine ve sorularına karşılık verdi. Koca, şunları söyledi: “Ülkemizde infiale yol açan çocuk istismarı konusu, anlatılan gibiyse neyini konuşalım? Gereği yapılmalı.

‘ ÖYLE BİR NİYETİMİZ DE YOK ’

Muayenehanelerin kısıtlanması… Biz muayenehaneleri kısıtlamaya yönelik bir yönetmelik yayınlamadık. Öyle bir niyetimiz de yok. Yönetmeliğin temel amacı, muayenehaneleri sınırlamak değil, hasta güvenliğini sağlamak ve özel hastanelerin planlama dışına çıkmasını engellemektir. Bizim gördüğümüz, özel hastanelerin özellikle bu süreçte kendilerine yönelik planlamayı delmek üzere muayenehaneciliği kullanmalarıdır. Son dönemde muayenehane hastaneleri oluşmaya başladı.

‘ SIKINTI YAŞANMASI HALİNDE DURUMU DEĞERLENDİRİRİZ ’

Uygulama hayata geçtiği zaman belli bölgelerde veya belli branşlarda sıkıntı yaşanması halinde durumu değerlendiririz. Bu süreçte iller bazında eğer bir sorun olursa zaten takip ediyoruz, eğer gerekli olursa iller bazında birtakım farklılıklar yapılabilir. Hekimleri, vakıf, üniversite hastanelerine yönlendiriliyor deniliyor. Muayenehane hekimlerinin vakıf üniversite hastanelerini bu uygulamada kullanmaları söz konusu değildir.

‘ KİRA BEDELİ VERİLİYOR ‘

Şehir hastanelerinin maliyeti bize verilmiyor deniliyor. Kamu-özel iş birliği ile yapılan hastanelerimizin inşaat maliyeti yerine kira bedeli veriliyor. Bu da zaten her ilin bütçesinde kullanım bedeli olarak yer alıyor. Diğer hizmet alımları, merkezi bütçeyle karşılanan hastanelerimizdeki usulle temin ediliyor.

‘ HER TÜRLÜ ÖNLEMİ ALIYORUZ

İlaç yokluğu… Gerek ilaç etken maddelerinin tedariki ile ilgili küresel arz sorunu gerekse kur farkı kaynaklı fiyatlama problemi var. Her türlü önlemi alıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu sorunu çözüyoruz. Endişe etmeyelim. Aşılarla ilgili herhangi bir stok sorunumuz söz konusu değildir.”