Halk TV'de İsmail Küçükkaya'nın 'Yeni Bir Sabah' isimli programına konuk olan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 'Kızılay çadır satmaz, bunu meşru kılmasınlar. Elindeki tek bir çadır için maddi kaygı düşünemezsin' dedi.

'AFET BÖLGESİNDE BAZI YAŞLI İNSANLARIN DÖŞEĞİ YOK!' 

Deprem bölgesinde en temel meselelerden biri olarak çadır ve konteyner sorunu olduğunu dile getiren Davutoğlu, şöyle konuştu, 'Deprem bölgesindeki çadır ve konteyner en temel mesele. Bazı yerlerde hiç çadır yok, bazı yerlerde de AFAD çadır vermiş ama alt yapısı yok. Birçok yaşlı insanın döşeği yok. 

'DEPREM GÜNÜ SİLAHLI KUVVETLERİN ALANA İNMESİ LAZIMDI"

Alanda gördüğümüz en önemli eksiklerden biri de güvenlik. Deprem günü silahlı kuvvetlerin alana inmesi lazımdı. Depremin 3. günü Kahramanmaraş ve Adıyaman'daydım. Herkesin söylediği, '36 saat hiçbir güvenlik görevlisini görmedik' diyorlar.'

'İTFAİYE MÜDÜRÜ YANGIN SÖNDÜRMEK İÇİN TALİMAT BEKLEMEZ' 

Depremde arama kurtarma çalışmalarındaki gecikmelere dair de konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, 'AFAD'ın tüm bakanlıkların üzerinde bir yetkisi vardı. Ama şu an kurumların işleyişinde bir sıkıntı var. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tüm kurumların işleyişini bozdu. Kurumsal bir sıkıntı var. İtfaiye müdürü yangın söndürmek için talimat beklemez' dedi.

'KIZILAY'IN TİCARETHANEYE DÖNÜŞMESİ MANTIĞINA AYKIRIDIR' 

Alanda Kızılay'ı görmediğini de söyleyen Ahmet Davutoğlu, çadır skandalına dair ise şunları söyledi:

'Elinde çadır stoku varsa, bunu derhal alana sevk etmen lazım. Alanda hâlâ 'Çadır, çadır' diye sesler yükselirken, bu stoku satarsan; sen ticarethaneye dönüşürsün. Kızılay'ın ticarethaneya dönüşmesi  tarihine, mantığına ve vicdanına aykırıdır. Kızılay çadır satmaz, bunu meşru kılmasınlar. Elindeki  tek bir çadır için maddi kaygı düşünemezsin. Pınarbaşı'ndaki çadır kentte kadınlar 'Burada su yok, hijyen yok' diyor.  Kızılay'ın görevi sadece çadır vermek de değil, hizmet de sunmak."

'CUMHURBAŞKANI İLK GİN MUHALİF LİDERLERİ TOPLAMALIYDI'

'Cumhurbaşkanı ilk gün muhalif liderleri toplamalıydı' diyen ve depremin ardından bazı muhalefet liderleri gibi kendisinin de AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı aradığını söyleyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

'Ben de aradım. Bugün herkesin her şeyi unutması gerekir. Ama bu liderlere sonra, hakarete küfre varan şeyler söylerseniz; nasıl milli birlik ve beraberlikten bahsedersiniz.'