Marmara'da beklenen depremle ilgili Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki'den yeni uyarı geldi.

Marmara Denizi'nde 1999 yılındaki Yalova depremi İstanbul'da ve dolayısıyla Türkiye genelinde büyük krize neden olmuştu. Türkiye'nin bir deprem bölgesi olduğunu uluslararası kamuoyu da kabul ederken 6 Şubat'ta yaşanan acı da hala geçmedi. Japon deprem uzmanı Marmara'da iki ilçe vererek beklediği depremin şiddetini de açıkladı.

AK Parti il Başkanı Menteş'ten, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Köksal hakkında suç duyurusu AK Parti il Başkanı Menteş'ten, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Köksal hakkında suç duyurusu

'MARMARA DENİZİ'NİN KENARINA KURULMUŞ İLÇELER'

İstanbul'da deprem bekleyen uzmanların büyük çoğunluğunun ortak fikri, İstanbul'daki sahil alanlarının büyük risk altında olduğu.

Bakırköy, Ataköy, Yeşilköy, Zeytinburnu, Küçükçekmece, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Maltepe, Tuzla, Pendik, Kartal gibi Marmara Denizi’nin kenarına kurulmuş ilçeler en tehlikeli yerler olarak ifade ediliyor.

1999'daki Marmara depremi özellikle İstanbul'un Avcılar ilçesi büyük bir yıkıma uğramıştı. 10 yıl öncesine kadar Avcılar'daki birçok ev deprem tehlikesi nedeniyle oturmak isteyen kiracı bulunamıyordu. Ancak İstanbul’daki artan nüfus sonrası Avcılar'da da İstanbul'un genelindeki gibi boş daire bulunamıyor.

İKİ İLÇEYE DİKKAT ÇEKTİ

Ünlü deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki bu bilgiler ışığında deprem beklediği iki ilçeyi açıkladı. İstanbul’a oldukça yakın olan bu ilçeler ise Bursa'nın İnegöl ilçesi ve Balıkesir'in Bandırma ilçesi oldu.

Marmara Bölgesi'nde beklenen depremle ilgili dikkat çeken ifadeler kullanan Japon deprem uzmanının beklediği depremin şiddeti ise 6.5 ile 7 arasında olmasını tahmin ettiğini ifade etti.