Vatandaşlar ekonomik sıkıntılarla boğuşurken Cumhur İttifakı ortaklarından ekonomi eleştirileri gelmeye devam ediyor. BBP lideri Destici, "Gelir dağılımındaki adaletsizlik ve uçurumun düzeltilmesi, gelirin adil şekilde dağıtılması lazım" dedi.

Kendini ekonomist olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçim boyunca destekleyen ve Cumhur İttifakı'nda yer alan ortağı BBP Genel Başkanı Mustafa Destici iktidarın ekonomi politikasını eleştirdi.

'GELİRİ DÜŞÜK OLAN YÜKÜN ALTINDA EZİLMEMELİ'

Destici'nin açıklamaları şu şekilde:

Fransa, Karabağ zaferini hazmedemedi! Erdoğan ve Türkiye'yi suçladı Fransa, Karabağ zaferini hazmedemedi! Erdoğan ve Türkiye'yi suçladı

"Seçimden sonra ekonomimizin başına hem Merkez Bankası'na hem hazinenin başına dünyada da kabul gören isimler getirildi. İnşallah bunların, diğer kadroların ve hükümet üyelerinin gayretiyle, bizlerin de desteğiyle bunu da aşacağımıza inanıyorum. Ekonomik zorluklarla mücadele edilirken, yük tamamen zengin-fakir ayırt edilmeksizin tüm vatandaşlarımızın omzuna aynı oranda yüklenmemeli. Varlığı fazla olan, geliri yüksek olan daha çok bu yükün altına girmeli. Geliri düşük olan bu yükün altında ezilmemeli. 

Buna fırsat verilmemeli. Bunun birinci şartı da vergilerin adaletli bir şekilde toplanmasından geçiyor. Anayasa'da yazdığı gibi vergi gelire göre alınır. Geliri çok olandan alınır. Maalesef Türkiye'de şu anda dolaylı vergiler sebebiyle verginin yüzde 70'inin bir bölümü herkesten aynı oranda alınıyor. Akaryakıt almaya giden asgari ücretli vatandaşımızla gelirli milyonlar olan vatandaşımız aynı vergiyi ödüyor. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Düzeltilmesi gerekiyor. Gelir dağılımındaki adaletsizlik ve uçurumun düzeltilmesi, gelirin adil şekilde dağıtılması lazım" 

(DHA)