Dışişleri Bakanı Fidan, Rusya’nın dönem başkanlığını yaptığı BRICS’in 11 Haziran’da Nijniy Novgorod’da yapılacak BRICS Plus oturumuna katılmak üzere Rusya’yı ziyaret edecek. Rus mevkidaşı Lavrov’un yanı sıra birçok Rus yetkili ile görüşmesi beklenen Fidan’ın gündeminde Gazze’deki son gelişmeler, Ukrayna, Suriye, Libya, Güney Kafkasya başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası meseleler olacak.  

Fidan’ın Türkiye’nin bölgede devam eden savaşın bir an önce barışçıl yollarla son bulması yönündeki beklentisi ve Türkiye’nin bu doğrultuda destek vermeye hazır olduğu mesajını yinelemesi bekleniyor. 

CHP'li Akdoğan'dan bayram karşılaştırması: Asgari ücretlinin 10, emeklinin 16 kilo çikolatası nerede? CHP'li Akdoğan'dan bayram karşılaştırması: Asgari ücretlinin 10, emeklinin 16 kilo çikolatası nerede?

Görüşmelerde ekonomik ve ticari iş birliği de ele alınacak. 100 milyar dolar olarak belirlenen ticaret hacmi hedefine ulaşmak için ortak çabaların sürdüğünü belirten üst düzey Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, “Karşılıklı yatırımların arttırılması yönünde iki tarafın ortak iradesi sürdürülüyor. Turizm, iki halk arasında en önemli etkileşim kanallarından biri. Türkiye’yi ziyaret eden Rus turist sayısı 2023’te yüzde 20 artarak 6 milyon 313 bin 675’e ulaştı” bilgisini paylaştı. Fidan ayrıca Rusya’da iş yapan Türk iş insanlarıyla bir araya gelecek.