2024 yılı için 91,8 milyar TL’lik bütçesini yeterli bulmayan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kur'an kursları için valilik kaynaklarından milyonlarca liralık malzeme satın aldığı ortaya çıktı. İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Yeşil Cami Kuran Kursu ile Arnavutköy İkinci Cami Kur'an Kursu’nun ihtiyaçlarını kamu kaynakları ile karşıladı.

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, İstanbul Valiliği 29 Mayıs’ta, “Arnavutköy İlçesi Taşoluk Yeşil Cami Kuran Kursu ile Arnavutköy İkinci Cami Kuran Kursu İhtiyacında Kullanılmak Üzere Malzeme Alımı” ihalesi düzenledi. Kamu ihalelerinde, “istenmeyeni eleme aracı” olarak kullanıldığı gerekçesiyle tartışılan pazarlık yöntemiyle gerçekleştirilen ihale kapsamında iki şirketten teklif alındı.

Valiliğin 5,2 milyon TL’lik maliyet hesabı çıkardığı ihale, 4 milyon 960 bin TL’ye sonuçlandı. Valilik ile Sekiz Ofis Mobilyaları isimli şirket arasında 6 Haziran’da sözleşme imzalandı. İhale kapsamında alınan malzemelerin Kuran kurslarına teslim edildiği bildirildi.

Erdoğan'dan Kıbrıs'la ilgili net mesaj: Federal bir çözüm mümkün değil Erdoğan'dan Kıbrıs'la ilgili net mesaj: Federal bir çözüm mümkün değil

AK Partili Pendik Belediyesi de 22 Mayıs’ta, “2024 yılı 4-6 yaş kurs malzemeleri alımı” ihalesi ile Diyanet’in 4-6 yaş Kuran kurslarını baştan aşağıya döşedi. Belediye, 6,5 milyon TL’lik anlaşma kapsamında Kuran kurslarına 17 kalem malzeme aldı. Aile Bakanlığı da Diyanet’in Kuran kurslarına giden çocukların ailelerine milyonlarca liralık yardım yaptı.