Diyanet’in 'Görev ve Çalışma Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Yapılan değişiklikle Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün çalışma alanları genişletilmiş oldu.

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, değişiklik kapsamında genel müdürlüğe 4-6 yaş grubu çocuklara, gençlere ve yetişkinlere yönelik eğitim programlarını, okutulacak ders notlarını veya kitaplarını ve yardımcı eğitim materyallerini hazırlama yetkisinin tanındığı bildirildi.

MEB'İN ROLÜ YÖNETMELİKTE YOK

Adalet Bakanlığı 'görevde yükselme' sınav sonuçları duyuruldu Adalet Bakanlığı 'görevde yükselme' sınav sonuçları duyuruldu

Ders materyallerinin hazırlanmasında Milli Eğitim Bakanlığı’nın rolü ise yönetmelikte yer almadı. Öte yandan Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne, örgün eğitime devam eden öğrencilerin hafızlık yapması ya da temel İslami ilimler eğitimi alabilmesi için Kuran eğitim merkezi açması yetkisi de yönetmelikle sağlandı.

Yönetmelik değişikliğine göre, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Kuran kurslarının yanı sıra Kuran eğitim merkezleri de açabilecek. Merkezle ilgili tüm işlemleri genel müdürlük yürütecek. Örgün eğitimine devam eden ve aynı zamanda hafızlık yapmak veya temel İslami ilimler eğitimi almak isteyen öğrenciler, bu merkezlerde eğitim görecek. 

Kaynak: BirGün