Cumhur İttifakı ile görüşmelerini sürdüren HÜDA PAR, Hizbullah terör örgütüne yakınlığı gerekçesiyle muhalefet tarafından eleştirilmeye devam ederken, Diyanet'in hazırladığı bir raporla yeniden gündemde.

'LAİK REJİME KARŞI MÜCADELE'

Diyanet tarafından hazırlanan gizli tarikatlar raporunda Hizbullah’ın varlık nedeni olarak "laik rejime karşı mücadele" gösterildi. Ayrıca örgütün "propaganda alanının daha iyi olduğu" gerekçesiyle HÜDA PAR’ı kurduğu belirtildi.

HİZBULLAH'IN DEVAMI OLDUĞU GEREKÇESİYLE KAPATILMA

Gizli tarikatlar raporu olarak bilinen "Dini-Sosyal Teşekküller, Geleneksel Dini-Kültürel Oluşumlar ve Yeni Dini Yönelişler"  raporunda yer alan HÜDA PAR, Hüseyin Velioğlu tarafından 1991- 2001 arasında şiddete başvurarak illegal faaliyetler yürütmeye başladı. Beykoz Operasyonu sonucu dağıldığı ancak 2004’te Mustazaflarla Dayanışma Derneği’nin kurulmasıyla toplandığı belirtilen örgütün, 2012’de Hizbullah’ın devamı olduğu gerekçesiyle kapatıldı. Derneğin kapatılmasının ardından "propaganda imkânının daha iyi olduğu" gerekçesiyle HÜDA PAR’ın kurulduğu aktarıldı.

YÜZE YAKIN DERNEK

Aynı raporda yer alan bilgilerde HÜDA PAR'ın, "Gayri İslami, laik, Kemalist zulüm rejimine karşı mücadeleyi varlık nedeni gördüğü" vurgulanan örgütün "ümmetçi fikirleri olduğu, Kürtçe'nin resmi dil olmasını savunduğu, İslam’ın hâkim olmadığı tüm rejim ve yönetimleri gayri İslami kabul ettiği, yüze ulaşan sayıda dernekleri bulunduğu" belirtildi.

ŞİDDETE BAŞVURMA POTANSİYELİ VAR

Örgüt için "Tarihinde yaşananlardan dolayı kimilerine göre tekrar şiddete başvurma potansiyeline sahiptir. Yoğun bir şehitlik vurgusu üzerinden kendi bağlılarını aksiyoner hale getirmekte ve onların harekete bağlılıklarını bu şekilde diri tutmaktadır. İran’la ilişkisi hangi nitelikte bilinmiyor" denildi.

'KÜRDİSTAN'I TANIYORUZ'

Örgüt, son olarak 15-16 Ekim’de Diyarbakır’da düzenlenen “7. Alimler Buluşması”yla gündeme geldi. Afganistan’daki Taliban yönetiminin sözcüsü Zabihullah Mücahid, toplantıda, "Kürdistan’ı tanıyoruz" dedi. Dünya âlimler Birliği Erbil Temsilcisi Ahmed Abdulvahap Pencwini ise "Laikliğin yapmaya çalıştığı en önemli şey Kürtleri akideden koparmak, tevhide dair ilişkilerini kesmek ve onları bir şekilde kendi medeniyetin yabancısı hale getirmektir. Haçlıların, Siyonizmin var ettiği en zararlı şeylerden bir tanesi de laikliktir" diye konuştu. Toplantının sonuç bildirgesinde ise "medreselerin yeniden yapılanması, Taliban yönetiminin tanınması" çağrısı yapıldı.

(KAYNAK)

Fotoğraf: hudapar.org