2023 yılındaki 36 milyar TL'lik bütçesiyle altı bakanlığı geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı, ekonomik krizle yaşamaya çalışan vatandaşlara önerilerde bulundu. 

Diyanet takviminin 3 Ağustos 2023 tarihli sayfasında, Bakara Suresi ve “Can boğazdan gelir” sloganı yer aldı.

Takvimde vatandaşlar için şu önerilere yer verildi:

CHP'li Zeynel Emre'den Kurultay sözleri: Kılıçdaroğlu açık ara kazanır CHP'li Zeynel Emre'den Kurultay sözleri: Kılıçdaroğlu açık ara kazanır

“İnsanın yiyeceğine önem vermesiyle güçleneceğini anlatmak için ‘Can boğazdan gelir ya da geçer' deriz. Sağlığımız için gerekli besinleri vaktinde ve yeterince almamız hayati önem taşır. Bu atasözünü meseleyi önemsiz gören insanları uyarmak için kullanırız. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin ölçüsü, vücudun gereksinim duyduğu gıdaları yemektir. Önemli olan Allah'ın helal ve temiz kabul ettiği şeylerden yemek ve israfa kaçmamaktır. Allah aşırılıktan uzak duran, ölçüyü kaçırmayan ve haddini aşmayan kullarını daha çok sever. O hâlde bu sevgiyi kazanmak için sadece bedenimizi beslemeyelim. Ruhumuzun gıdası olan namaz, oruç gibi ibadetleri emredildiği şekilde yapalım, beden ve ruh sağlığımız bozulmasın. Sofralarımız zengin, gönüllerimiz engin olsun.”

Diyanet'in bu uyarısının ardından akıllara yoksulluk çeken binlerce vatandaş geldi. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardım verilerine göre aşırı yoksulluk sınırı altında yaşayan 3 milyon 615 bin 670 hane var.

Sözcü'de yer alan habere göre, 2018 yılında 7 milyon 231 bin lirayı takvimlere yatıran Diyanet, 2022 yılında 18 milyon 091 bin, 2023 yılında ise 38 milyon 361 bin liralık takvim masrafına sahip.