Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Ayşe Serra Bucak Küçük ve Doğan Hatun, belediyenin mali durumuna ilişkin basın mensuplarına açıklama yaptı. Daha önce kayyum olarak atanmış olan Vali Ali İhsan Su döneminden kalan borçları paylaşan Küçük, "Bugün itibarıyla, mali hizmetlerimiz ve iç denetimlerimiz tarafından yapılan tespitlerde, belediyemizin genel borcu 2 milyar 438 milyon Türk Lirası olarak belirlendi" şeklinde konuştu.

'MUHASEBE KAYITLARINA YANSIMAYAN BORÇLARIMIZ VAR'

İhalesi yapılmış ve muhasebe kayıtlarına yansıyan, 31 Mart 2024 tarihi itibarıyla nizam ve bilançolara yansıtılmamış 3 milyar 640 milyon Türk Lirası borç olduğunu ifade eden Küçük, Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nün de 907 milyon Türk Lirası borcu olduğunu bildirdi.

İhalesi süren işler için de 200 milyon TL borç olduğunu söyleyen Küçük "Şu an 4 daire başkanlığımızın ihalesi yapılmış ama muhasebe kayıtlarına yansımayan borçlarımız var. Onlara dair tespitler sürüyor, onları ileriki süreçlerde açıklayacağız” ifadelerini kullandı.

İstanbul Sarıyer'de yangın İstanbul Sarıyer'de yangın

SEÇİMDEN SONRA YÜZ MİLYONLARCA LİRALIK HARCAMA

Küçük, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nin ardından da bazı harcamaların yapıldığını belirterek "1-31 Mart tarihleri arasında firmalara hiçbir şekilde hak ediş yapılmamış. Yani ödemelerin hepsi seçim sonrasına bırakılmış. Ancak bizler seçildikten sonra, 31 Mart-8 Nisan 2024 tarihleri arasında yapılan ödemeler de var. Bunlar da 411 milyon Türk Lirası. Yani 31 Mart seçimlerinden sonra usulsüz, haksız, hukuksuz, hiçbir yere sığmayan 411 milyon liralık bir ödeme yapılmış" dedi.

29 BÜTÇE KALEMİ

Küçük, şöyle konuştu:

- 25 Nisan tarihi itibarıyla genel sekreterlikten başlayarak 29 adet bütçe kalemimiz var. Bu bütçelerimizin toplamı 12 milyar lira. Bu 12 milyarlık bütçenin tüm kalemlerine baktığımızda, kısmen makul harcamalar görüyoruz. En önemli kalemimizi burada açıklamak istiyoruz. Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’nın net bütçesi 75 milyon 126 bin liradır.

- Bu dairemizin 25 Nisan tarihi itibarıyla harcanmış olan bütçesi, 46 milyon 65 bin lira. Kalan ödenek 29 milyon lira. Bu bütçe kaleminin gerçekleşme oranı yüzde 61,32’dir. Bu harcamaların yüksek çoğunluğunun seçim döneminin harcamaları olduğunu düşünüyoruz. Arkadaşlarımız, bu bütçenin nereye harcandığını tespit ettikten sonra yeniden basınla bunları açıklayacağız. (DHA)