Türkiye neden 'Demokrasi Zirvesi'ne davet edilmedi? Türkiye neden 'Demokrasi Zirvesi'ne davet edilmedi?

Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki deprem Diyarbakır'da da şiddetli şekilde hissedildi. Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su son olarak "6 bina yıkıldı, 6 vatandaşımız hayatını kaybetti, 79 vatandaşımız yaralandı" açıklamasını yaptı.

DİYAR GALERİA'NIN BİR BÖLÜMÜ ÇÖKTÜ

Mevlana Halit Mahallesi ve Huzurevleri’nde iki binanın yanı sıra Dağkapı’daki Diyar Galeria’nın bir bölümü çöktü. Ofis semtindeki 9 katlı Sözel Apartmanı da büyük oranda çöktü. AFAD ve itfaiye ekipleri enkaz altında kalanları kurtarma çalışmasını sürdürüyor. Mahalle sakinleri çok sayıda kişimin enkaz altında olduğunu söyledi.

DİYARBAKIR'DA TOPLANMA ALANLARI

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, halkın kullanabileceği toplanma alanlarını sosyal medyada paylaştı. Bilgilere göre Diyarbakır Stadyumu Şehit Halit Gülser Spor Kompleksi, Talaytepe Spor Kompleksi, 75 Tenis Kortu, Seyrantepe Kapalı Spor Salonu halkın kullanıma açıldı.

KONGRE MERKEZLERİ

Kentteki toplanma alanları ise Seytantepe Kapalı Spor Salonu, Kayapınar Halit Gülser Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Yenişehir Köşkler Salonu, Yenişehir Gençlik Merkezi, Bağlar Gençlik Merkezi, Fuar ve Kongre Merkezi oldu.

DÜĞÜN SALONLARI VE SPOR MERKEZLERİ DE AÇILDI

Öte yandan Diyarbakır Kent Koruma Dayanışma Platformu da kriz masası kurdu. Panik yaratılmaması ve enkaz alanında kalabalık yaratılmaması çağrısında bulunan Platform, düğün salonu ve diğer spor merkezlerinin toplanma alanı olarak açılmasını istedi.