2020 yılında müjdelenen Karadeniz doğalgazının 2023 yılında mutfaklarda olacağı vaad edilirken, yerli gaz henüz evlere gelmeden zam üstüne zam yapıldı. Şimdi de gazın taşınma, işlenme ve sisteme verilmesi için yapılması gereken yatırımlar katlanmaya başladı. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Karadeniz müjdesinin ardından ne zamlar durdu ne de projenin maliyeti. 2023 yılında maliyet tutarının 3-4 kat artması bekleniyor” dedi. Akın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 30 ay önce doğalgaz faturalarının düşeceği “müjdesi” verdiğini belirterek 2023 yılının ilk çeyreğinde vatandaşın mutfağında olacağı açıklanan yerli doğalgaz henüz evlere gelmeden maliyet artışlarının yaşandığını söyledi.

Kira krizi: Ev sahibi ile kiracı birbirine düştü Kira krizi: Ev sahibi ile kiracı birbirine düştü

30 AYDA 11 KEZ ZAM

Akın şu şekilde konuştu: 

“30 ayda konut tarifesine 11, sanayi tarifesine 15, elektrik üretim santrali tarifesine de 18 kez zam yapıldı. Yerli doğalgazın işlenmesi, taşınması ve sisteme verilmesi için gerekli yatırımın maliyeti de  katlanmaya başladı. 2022 yılında 11 yıl süreceği öngörülen yatırım için 57 milyar lira ayrılırken, 2023 yılında bu tutarın artması kaçınılmaz oldu. Cumhurbaşkanlığı 2022 Yılı Yatırım Programında Karadeniz doğalgazı için toplamda 57 milyar lira tutarında yatırım yapılması öngörüldü. Nisan 2022'de çıkan devlet desteği kararında ise, yatırımın toplam 145 milyar 200 milyon lira tutarında ve 11 yıl süreceği ifade edildi.  2023 yılı Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programında 2022 yılı tutarının en az 4 kat artması beklenirken; 11 yıl sürecek yatırımın henüz ilk yıldan katlanması projede toplam maliyetin de çok yükseleceğini şimdiden gösterdi.”

'TÜRKİYE GAZ MERKEZİ OLMAK İSTİYOR'

Silivri Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi Kapasite Artış Töreni’nde önceki gün konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amacımız, ülkemizi en kısa sürede doğalgaz referans fiyatının oluştuğu küresel bir merkez haline dönüştürmektir. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de geçen hafta Rusya'nın ekonomik strateji planları arasında Türkiye'ye bir gaz merkezi kurulması olduğunu belirterek, “Türkiye'nin gaz altyapısı ciddi bir potansiyele sahip. Gelecek senelerde bir gaz merkezi oluşturmayı planlıyoruz” demişti.(SÖZCÜ)