Perinçek başvuru sonrası YSK'nın önünde yaptığı basın açıklamasında adaylığına dair şu ifadeleri kullanarak; 
“Yine görevlere hazırız. Zorlukların üstesinden gelen bir geleneğe sahibiz. Türk Milleti’nin büyük kararına, büyük çözümüne başvuruyorum. Adaylığımı koyuyorum. 100 bin imza toplayacağız… Cumhurbaşkanı adayı olarak bu seçimde Vatan Partisi, onun Genel Başkanı Doğu Perinçek var” dedi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, bugün Yüksek Seçim Kurulu’nda; 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanı adayı olmak için başvurdu. Perinçek, başvurusunun ardından açıklama yaptı. Perinçek, şunları söyledi:

'CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN ADAYLIĞIMI KOYMUŞ BULUNUYORUM'

“Hepimiz içinde yaşıyoruz, Türkiye’miz büyük zorluklarla mücadele ediyor. Biliyoruz; büyük bir milletin vatandaşlarıyız ve büyük Türk milleti zorluklardan, büyük kararlarla çıkmıştır.

Cumhurbaşkanlığı için 100 bin imza toplamak üzere adaylığımı koymuş bulunuyorum. Yüksek Seçim Kurulu Başkanımıza gerekli evrağı teslim ettim. Vatan Partisi olarak ve Doğu Perinçek olarak zorlukların içinden geliyoruz. Ermeni Soykırımı yalanını bitirmişiz. Bütün Avrupa’nın, Amerika’nın sırtını yere getirerek. Silivri duvarını yıkmışız, ABD’nin kumpaslarını yerlere sermişiz. 15-16 Temmuz gecesi Amerika Gladyo’sunun, FETÖ’nün darbesine ne baştan karşı çıkmışız ve o darbenin bertaraf edilmesinde tarihi görevler yapmışız.

Yine görevlere hazırız. Zorlukların üstesinden gelen bir hayata, bir geleneğe sahibiz. O bakımdan Türk Milleti’nin büyük kararına, büyük çözümüne başvuruyorum. Adaylığımı koyuyorum. 100 bin imza toplayacağız ve cumhurbaşkanı adayı olarak bu seçimde Vatan Partisi, onun Genel Başkanı Doğu Perinçek var.

'ZORLUKLARIN ÜZERİNE YÜRÜMEKTE KARARLIYIZ' 

Aziz Türk milletini saygıyla selamlıyorum. Zorluklardan korkmuyoruz. Zorluklar bizden korksun. Zorlukların üzerine yürümekte kararlıyız ve nasıl Ergenekon’dan çıktıysak Türk milleti olarak, kayaları, dağları deldiysek yine Türkiye’nin önünde o büyük mücadeleler, büyük başarılar var. Bu güvenle, bu umutla sizleri tekrar selamlıyorum.”

Perinçek, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Seçimin ikinci tura kalması durumunda kararlarının ne olacağının sorulması üzerine Perinçek, “Seçim ikinci tura kaldığı zaman, Doğu Perinçek ikinci tura kalır. İkinci turda biz olacağız” dedi.