Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Gazze Şeridi'ndeki Şifa Hastanesi'nde bulunan prematüre bebeklerin durumuyla ilgili açıklama yaptı.

Şifa'dan dün Refah Sınır Kapısı yakınlarındaki Emirlik Hastanesi'ne sevk edilen bebeklere ilişkin Reuters haber ajansının bilgi talebine eposta ile yanıt veren bir DSÖ sözcüsü, "28 bebek güvenli bir biçimde Mısır'a ulaştı. Üç bebek halem Emirlik Hastanesi'nde tedavi görmeye devam ediyor" dedi. 

"CİDDİ ENFEKSİYONLA MÜCADELE EDİYORLAR"

Bebeklerin durumu hakkında soruyu da yanıtlayan sözcü, "Tüm bebekler ciddi enfeksiyonlarla mücadele ediyor; ihtiyaçları olan tıbbi bakım devam ediyor" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Filistin Kızılayı, bugün yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun baskını nedeniyle Şifa Hastanesi'nden Gazze'nin güneyine nakledilen 31 prematüre bebekten 28'nin Mısır'a tahliyesi için ambulanslarla Refah Sınır Kapısı'na doğru doğru yola çıkarıldığını bildirmişti. Açıklamada, 28 prematüre bebeğin dün nakledildikleri Refah'taki Emirlik Hastanesi'nden ambulanslarla alınarak Refah Sınır Kapısı'na doğru yola çıkarıldığı belirtilmişti.

Söz konusu bebeklerin tedavilerine devam edilmesi için Refah Sınır Kapısı'ndan Mısır'a nakledilecekleri, tahliye işlemlerinin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler İnsani İşleri Koordinasyon Ofisi (OCHA) ile işbirliği içinde yapıldığı kaydedilmişti.

Öte yandan, Filistin Kızılayı'ndan AA muhabirine yapılan açıklamada, Şifa Hastanesi'nden Gazze'nin güneyine nakledilen 31 prematüre bebekten 3'nün durumunun iyi olduğu, bu nedenle bölgedeki hastanede gözlem altında tutulmaya devam edileceği belirtilmişti.

SICAK GELİŞME! Joe Biden, ABD Başkan Adaylığı'ndan çekildi SICAK GELİŞME! Joe Biden, ABD Başkan Adaylığı'ndan çekildi

Filistin Kızılayı, İsrail ordusunun baskını ve saldırıları nedeniyle hizmet vermeyi durduran Gazze'nin kuzeyindeki Şifa Hastanesi'ndeki 31 prematüre bebeği dün Gazze'nin güneyindeki Emirlik Hastanesi'ne naklettiklerini duyurmuştu.