İki yıldır yavaşlayan tünel projelerinin son zamanlarda hızlandığını görülüyor. Sürdürülebilir bir gelişme için tünel alt yapıları ülkemiz açısından son derece önemli. Büyük şehirlerdeki  trafik sorunlarının artması yarım kalan projelerin pandemi sonrasında tekrar başlamasını zorunlu kılıyor. İzmir, Konya ve Mersin’de de büyük metro projelerinin hazırlıklarına başlandı. İstanbul’daki üç katlı tünelin projesi tamamlandı ve projenin ihalesi yakında yapılacak. Teknik olarak zor olan bu proje birçok uygulamacıyı ve tedarikçiyi bir araya getirecek. 

nuh bilge foto
Prof. Dr. Nuh Bilgin

İklim değişikliklerinin getirdiği pek çok tehditle karşı karşıya kalan dünyamızda insanların daha rahat yaşayabilmesi, seyahat edebilmesi,  ürettikleri malların bir yerden diğer yere daha kolay,  çevre duyarlı ve daha hızlı bir şeklide nakledilmesi gerekiyor. 

Türkiye’nin dağlık bir bölge olması nedeniyle karayolu ve demiryolu tünellerinin açılması kaçınılmaz oluyor. Keza yeni sulama, su nakil tünelleri ve enerji tünelleri Türkiye’nin kalkınması için kaçınılmaz. Bu tünellerin birkaç sene içerisinde yapılması planlanan uzunlukları 300 km’nin üzerinde. Sempozyumda bu tüneller hakkında en yetkin kişiler şehir, bölge ve tarım planlamarı için vizyoner bakış açısı ile bilgi sunacak. 

arnold dix foto twitter
Arnold Dix

Yangın gibi tünel emniyetinin en önemli konuları tartışmaların ayrılmaz parçası olacak. Ayrıca sempozyumda tünel tasarımı ve uygulamalarda yeni gelişmeler,  zor şartlarda açılan tünellerde örnekler ve çözüm önerileri de sempozyumun ana konuları arasında olacak.