34 bin yaşında ama organları sapasağlam! 

34 bin yaşında ama organları sapasağlam!  Sibirya’da olan Yakutistan bölgesinin kuzeyinde donmuş toprakta 34 bin yıllık yünlü gergedan bulundu. Bilim adamlarını hayrete düşüren keşif, hayvanın iç organlarının sağlam olmasıyla daha da heyecanlandırdı. İşte detaylar…

Dünya 01.01.2021, 11:20 01.01.2021, 11:20
34 bin yaşında ama organları sapasağlam! 

Rus basınında çıkan haberlerde, hayvan kalıntısının Yakutistan'daki donmuş toprakların çözülmesiyle ortaya çıktığı bildirildi. Bilim adamları, Kuzey Kutbu bölgesindeki hayvanı laboratuvara teslim etmek için yollardaki buzların çözülüp elverişli hale gelmesini bekliyor.

KÜRESEL ISINMA YÜZÜNDEN

Kalıntı, bugüne kadar bulunan en iyi korunmuş yünlü gergedanın örnekleri arasında. 
Bağırsakların bir kısmı, biraz kalın saç ve bir parça yağ dahil olmak üzere yumuşak dokuların çoğu hala sağlam ve hayvanın boynuzu da bulundu. Son yıllarda, küresel ısınma nedeniyle Sibirya'nın geniş bölgelerinde bulunan donmuş topraklardaki buz giderek erirken, mamutlar,
yünlü gergedanlar ve mağara aslan yavruları hakkında önemli keşifler yapıldı. 
Yakutistan'daki Batagaika kraterindeki donmuş toprakta 42 bin yıl önce, Lena atı olarak bilinen bir tay bulundu.

BOĞULARAK ÖLMÜŞ

Rusya Bilimler Akademisi'nde çalışan bir paleontolog olan Valery Plotnikov, yünlü gergedanın öldüğünde muhtemelen üç veya dört yaşında olduğunu söyledi. 
Plotnikov, genç gergedanın boğulmuş olabileceğini söyledi. Bilim adamları, hayvan cesedini 20 bin yıldan 50 bin yıl öncesine tarihlendirdiler ancak radyokarbon çalışmaları laboratuvarda yapıldıktan sonra daha kesin tarihlendirme mümkün olacaktır.

(Guardian)
Çeviri: İsmail Cömert

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu