963 ABD’liye yasak: Morgan Freeman artık Rusya’ya giremeyecek 

Rusya, Ukrayna'nın işgaliyle ilgili ABD yaptırımlarına yanıt olarak ülkeye girişi "kalıcı olarak yasaklanan" 963 Amerikalının listesini yayınladı.

Dünya 22.05.2022, 16:54
963 ABD’liye yasak: Morgan Freeman artık Rusya’ya giremeyecek 

84 yaşındaki aktör Morgan Freeman, görünüşe göre 2017'de Rus hükümetini Amerikan demokrasisine müdahale etmekle suçlayan bir video klipte yer alması nedeniyle listedeki isimler arasında yer alıyor.

‘BUMERANG ETKİSİ’

Rusya dışişleri bakanlığı, listedeki kişilerin "Rus düşmanlığını kışkırttığını" belirterek "Washington tarafından gerçekleştirilen ve ABD'nin kendisine karşı bumerang oluşturan düşmanca eylemlerin uygun bir şekilde geri çevrilmeye devam edeceğini vurguluyoruz” şeklinde ekledi. 

Mart ayında, Başkan Joe Biden'ın Ukrayna'nın işgalinden sonra ülkeye uygulanan yaptırımlara yanıt olarak Rusya'ya girmesi yasaklanmıştı.

ÖLEN POLİTİKACILARA YAPTIRIM

Listeye ayrıca, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, CIA şefi William Burns, Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Hillary Clinton ile birlikte Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da dahil edildi. Cumartesi günü yayınlanan uzun listede Meta'dan Mark Zuckerberg ve George Soros da yer alıyor. Listede, ölen birkaç politikacı da yer alıyor. (Sky News)
 

Yorumlar (0)
22
açık