AB başkanı Macaristan'da hayata geçirilecek yasayı ‘utanç’ olarak nitelendirdi 

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Bu Macar tasarısı utanç verici. Bu yasa, insanlara cinsel yönelimlerine göre açıkça ayrımcılık yapıyor” dedi. 

Dünya 23.06.2021, 16:20
AB başkanı Macaristan'da hayata geçirilecek yasayı ‘utanç’ olarak nitelendirdi 

Tasarıya göre, okullardaki cinsel eğitim programlarında, filmlerde veya reklamlarda eşcinsellik veya cinsiyet değiştirme ile ilgili içeriğin 18 yaşın altındaki kişilerle paylaşılmasını yasaklanacak. Macaristan parlamentosu geçen hafta tasarıyı onayladı, ancak yürürlüğe girmesi için cumhurbaşkanı tarafından onaylanması gerekiyor. 

‘’TÜM YETKİLERİMİ KULLANACAĞIM’’

Leyen, “Kendiniz olmakta özgür olduğunuz ve istediğiniz kişiyi sevdiğiniz bir Avrupa Birliği'ne inanıyorum. Bütün AB vatandaşlarının haklarının garanti altına alınmasını sağlamak için komisyonun tüm yetkilerini kullanacağım. Kim olurlarsa olsunlar ve Avrupa Birliği içinde nerede yaşarlarsa yaşasınlar” dedi. 

Von der Leyen, komisyon üyelerine yasa resmi olarak yasalaşmadan önce yasal endişelerini ortaya koyan bir mektup göndermeleri talimatını verdiğini söyledi. Komisyon, 27 AB üyesi ülke adına mevzuat öneriyor ve kurallara uyulmasını sağlıyor.

MACAR BAKAN: 18 YAŞINA KADAR EĞİTİLECEK

Salı günü, Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, yasanın "ebeveynlerin çocuklarını 18 yaşına kadar cinsel yönelim konusunda eğitmelerine" izin vereceğini savunarak, ‘’Bu yasa yetişkinlerin cinsel yönelimiyle ilgili bir şey söylemiyor” dedi.


(AP) 
 

Yorumlar (0)
30
açık