ABD: Çin, Tayvan’da provokasyon yapıyor

Amerika Birleşik Devletleri, Tayvan'ın Çin'in adaya yönelik bir saldırıyı prova ettiğini söylemesinin ardından Pekin'i "kışkırtıcı" ve "sorumsuz" eylemlerle suçladı.

Dünya 07.08.2022, 20:15
ABD: Çin, Tayvan’da provokasyon yapıyor

Beyaz Saray, Pekin yönetiminin Tayvan üzerindeki "statükoyu değiştirmeye" çalıştığını söyledi.

Artan gerilimler, kıdemli Demokrat Nancy Pelosi liderliğindeki bir ABD heyetinin Tayvan gezisinin ardından geldi. Çin, ziyareti, kendisini farklı gören Tayvan üzerindeki egemenlik iddialarına bir meydan okuma olarak görüyor.

‘SALDIRI SİMÜLASYONU’

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin gemilerinin ve uçaklarının orta çizgiyi (iki tarafı ayıran resmi olmayan bir tampon) geçerek gerçekleştirdiğini söyledi. Tayvanlı savaş uçakları, Çin’in uçaklarını ve gemilerini uyarmak için havalandı. Tayvan ordusu, tatbikatların adaya yapılan bir saldırı simülasyonu olduğunu söyledi.

Pekin son tatbikatlar hakkında yorum yapmadı, ancak Tayvan çevresindeki hava ve denizlerde askeri tatbikatlara devam etmesi bekleniyor. Washington yönetimi, Çin'i gerilimi tırmandırmakla suçladı.

Beyaz Saray sözcüsü, "Bu faaliyetler Çin'in statükoyu değiştirme çabalarında önemli bir tırmanış. Bunlar kışkırtıcı, sorumsuz ve yanlış hesaplama riskini artırıyor. Ayrıca, dünyanın beklediği gibi, Tayvan Boğazı'nda uzun süredir devam eden barış ve istikrarı koruma hedefimizle de çelişiyor" dedi. 

ÇİN: İSTİKRARI TEHDİT EDİYOR

Çin, Pelosi'nin ziyaretinin Tayvan Boğazı'ndaki barış ve istikrarı "ciddi şekilde tehdit ettiğini" söyledi. Çin, Tayvan'ı, sonunda Pekin'in kontrolü altında olacak bir ayrılıkçı eyalet olarak görüyor. Bununla birlikte, Tayvan, kendisini anakaradan farklı olarak gören, kendi kendini yöneten bir adadır.

Ancak bunun dünya liderleri tarafından kabul edildiğine dair herhangi bir ipucu Çin'i öfkelendiriyor. Cuma günü yapılan açıklamada, ziyaret nedeniyle Pelosi ve ailesine yaptırımlar uygulandığı duyuruldu. Pekin ayrıca iklim değişikliği, askeri müzakereler ve uluslararası suçla mücadele çabaları da dahil olmak üzere birçok kilit alanda ABD ile işbirliğini durdurduğunu duyurdu. (BBC) 
 

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu