ABD'den İran'a gözdağı: Tüm gücümüzü kullanırız

ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Yair Lapid, İran’a karşı ortak mutabakat metni imzaladı. ABD, “İran’ın atom bombasına sahip olmasını engellemek için her türlü ulusal gücünü kullanacağını” açıkladı. ABD en son 2001 ve 2003’te “Irak’ı durdurmak için her türlü önlemi alacağız” demişti ve bu bir milyon Iraklının ölümü ile sonuçlanmıştı.

Dünya 14.07.2022, 19:00
ABD'den İran'a gözdağı: Tüm gücümüzü kullanırız

ABD Başkanı Joe Biden, Orta Doğu ziyaretleri kapsamında dün İsrail’in başkenti Tel-Aviv’e geldi. Tel-Aviv havalimanında “Siyonist olmak için Yahudi olmaya gerek yoktur” diyen ABD Başkanı Joe Biden, daha sonra İsrail Başbakanı Yair Lapid ile görüştü.

MUTABAKAT İMZALANDI

Bugün BAE ve Hindistan yetkilileri ile video konferans yöntemiyle görüşen Joe Biden, Yair Lapid ile tekrar bir araya geldi. ABD ve İsrail arasında, ABD Başkanı Joe Biden’ın ve İsrail Başbakanı Yair Lapid’in imzasını taşıyan bir mutabakat metni imzalandı.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett’in istifasından sonra Dışişleri Bakanlığı görevini bırakan ve Başbakanlık görevine başlayan Yair Lapid, İran’a karşı ABD ile ortak olduklarını açıkladı.

Mutabakat metninde en çok dikkat çeken ayrıntı ise, ABD’nin şu taahhüttü ve açıklaması oldu: “ABD, İran’ın atom bombasına sahip olmasını engellemek için her türlü ulusal gücünü kullanacaktır.”

NE OLMUŞTU?

ABD en son 2001 ve 2003’te Irak’ı ve dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin’i durduracağını açıklamıştı: “Irak’ı durdurmak ve kitle imha silahlarını yok etmek için her türlü önlemi alacağız. Savaşı engellemek için her şeyi yaptığımız gibi, savaş olması durumunda kazanmak için de her türlü hazırlığı tamamladık.” ABD’nin 2003’teki Irak işgali sonrasında Irak’ta bir milyon kişi hayatını kaybetti.  ABD, Irak Merkez Bankası’nın altınlarına el koydu ve Amerika’ya gönderdi. Saddam Hüseyin idam edildi. ABD ve Birleşmiş Milletler, Irak’ta kitle imha silahı bulamadı.

Yorumlar (0)
34
açık