ABD'den Türkiye sınırına operasyon: Çok sayıda ölü

ABD özel kuvvetleri, Suriye'nin kuzeybatısındaki Atmeh kasabasına askeri operasyon düzenledi. Gerçekleşen operasyonda, kadın ve çocukların da bulunduğu en az 12 kişinin cesedinin çıkarıldığı bildirildi.

Dünya 03.02.2022, 09:58 03.02.2022, 10:25
ABD'den Türkiye sınırına operasyon: Çok sayıda ölü

Reuters'da yer alan habere göre, bölge sakinleri ve Suriye hükümetine karşı savaşan muhalif kaynaklar, el-Kaide ile bağlantılı militanları hedef aldığı tahmin edilen operasyonda sivillerin de hayatını kaybettiğini bildirdi. Operasyonda, ABD askerlerinin hayatını kaybetmediği bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü John Kirby yapılan yazılı yazılı açıklamada, “ABD Özel Operasyon Kuvvetleri… bu akşam Suriye’nin kuzeybatısında terörle mücadele operasyonu düzenledi. Operasyon başarılı oldu” ifadelerini kullandı.

YAKLAŞIK 12 KİŞİNİN CESEDİ ÇIKARILDI

Bir bölge sakini, Türkiye sınırına yakın bir bölgede gerçekleşen operasyonda ölenler olduğunu, diğeri ise bir bina enkazından aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 12 kişinin cesedinin çıkarıldığını söyledi.

Bölge sakinleri karşı ateş açıldığının duyulduğunu da ifade etti.

'BELLİ Kİ BİRİNİ CANLI ELE GEÇİRMEK İSTEDİLER' 

Washington’da bulunan Orta Doğu Enstitüsü’nden (MEI) Charles Lister, bölge sakinleriyle konuştuğunu ve kaynakların operasyonun iki saatten uzun sürdüğünü söylediğini dile getirdi.

Lister “Belli ki birini canlı ele geçirmek istediler” dedi. Lister bu operasyonun Bağdadi’ye düzenlenen operasyondan sonra “bu anlamda düzenlenen en büyük operasyon gibi gözüktüğünü” söyledi.

IŞİD terör örgütü lideri Ebu Bekir Bağdadi, 2019 yılında Suriye’nin kuzey batısında düzenlenen bir operasyonda öldürülmüştü.

Kaynak: Sözcü
Yorumlar (0)
18
açık