ABD hackerların başına ödül koydu: Tam 10 milyon dolar

ABD Dışişleri Bakanlığı, FBI'ın Rusya merkezli bir siber suç örgütü olan DarkSide'da kilit liderlik pozisyonuna sahip herhangi birinin kimliğini veya yerini belirlemeye yönelik bilgiler için 10 milyon dolara kadar ödül vereceğini duyurdu.

Dünya 05.11.2021, 15:55 05.11.2021, 15:57
ABD hackerların başına ödül koydu: Tam 10 milyon dolar

FBI, DarkSide'ın Mayıs ayında Colonial Pipeline'ı hedef alan ve ABD Güneydoğu'da gaz fiyatlarında artışa, panik alımlarına ve yerel yakıt kıtlığına yol açan günlerce süren bir kapanmaya neden olan siber saldırıdan sorumlu olduğunu söyledi. 

“SÖMÜRÜDEN KORUMA TAAHHÜDÜ”

Dışişleri Bakanlığı ayrıca, herhangi bir ülkede DarkSide fidye yazılımı olayına katılmaya çalışan herhangi bir kişinin tutuklanmasına veya mahkum edilmesine yol açan bilgiler için 5 milyon dolara kadar ödül teklif ettiğini söyledi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Bu ödülü sunmakla ABD, dünya çapındaki fidye yazılımı kurbanlarını siber suçlular tarafından sömürülmekten koruma taahhüdünü gösteriyor" dedi.

Colonial Pipeline, bilgisayar korsanlarına sistemlerine yeniden erişim sağlamak için yaklaşık 5 milyon dolarlık Bitcoin ödediğini söyledi. ABD Adalet Bakanlığı Haziran ayında fidyenin yaklaşık 2,3 milyon dolarını geri aldı. (Reuters) 
 

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur