ABD’de 1 milyondan fazla kişi aşı oldu 

ABD’de 1 milyondan fazla kişi aşı oldu  Virüsten en çok etkilenen ülke olan ABD’de günlük ölüm sayıları 4 binlere dayanmıştı. Ülke, önce Pfizer ve Biontech ortaklığında geliştirilen aşıyı sonrasında ise Moderna tarafından geliştirilen aşıyı hızlıca onaylayıp kitlesel aşılamaya başlamıştı. 

Dünya 24.12.2020, 12:41 24.12.2020, 12:41
ABD’de 1 milyondan fazla kişi aşı oldu 

Bloomberg’in verilerine göre, şu anda aşılanan kişi sayısında dünyada lider ama ABD planladığı sayının gerisinde kaldı.

Şu anda üç eyalet, nüfuslarının yüzde 1'inden fazlasını aşıladı: Kuzey Dakota, Batı Virginia ve Alaska. California ise, 128 bin kişiyle toplam aşılamada lider. 

ABD yetkilileri Çarşamba günü, rakamların ABD'nin 2020'de 20 milyon aşı yapma hedefinin altında kaldığını kabul etti. 

Bu miktar eyaletlere ay sonuna kadar verilecek, ancak uygulaması zamanında olmayacak.

KIŞ ENFEKSİYONLARI KIRIP GEÇİRDİ

Kampanyanın en başında hastanelerde ön saflarda virüsle savaşan ülke çapında yüzbinlerce sağlık çalışanına odaklanıldı. Aşıların yüksek seviyede koruma sağlaması için iki hafta arayla iki kere aşı yapılmasını gerektirir. 
Bir de kış enfeksiyonları dalgası ülkeleri kırıp geçirirken aşının aciliyeti artıyor.

DÜNYADA DA TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Kendi geliştirdiği aşısı olan Çin, milyon doza ulaştığını söyledi. Bu rakamlar, daha önce ikinci dozu almış olan bazı kişileri de içermektedir. Rusya ise 440 bin kişiyi aşıladı. 

Her iki ülke de Ağustos ayında yerel olarak üretilen aşıları tam olarak test edilmeden önce yetkilendirerek bir başlangıç yaptı. 

İngiltere de aşı konusunda oldukça hızlı ilerleme kaydediyor ve Çarşamba öğleden sonra en kısa sürede ‘aşı olanlar’ tablosunu güncellemesi bekleniyor.

(Bloomberg)
Çeviri: İsmail Cömert

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu