ABD’de şok iddia: Capitol saldırısında FBI parmağı 

Ortaya atılan yeni bir iddia, Ocak ayında ABD’nin meclis binasına baskın yapan kişilerin arasında FBI ajanlarının olduğunu ve isyanı çıkarmış olabileceğini gösteriyor. 

Dünya 18.06.2021, 20:23 18.06.2021, 11:31
ABD’de şok iddia: Capitol saldırısında FBI parmağı 

Fox News sunucusuTuckerCarlson, 6 Ocak'ta "ayaklanma", "demokrasimize saldırı" ve "iç terörizm" olarak adlandırılan kongrebinasına yapılan baskının en azından kısmen içeriden bir iş olabileceğini iddia etti.

MAHKEME BELGELERİNE GÖRE BAZI KİŞİLER SUÇLANMADI

Carlson'ın iddiaları ilk olarak bir gün önce yeni başlayan sağcı bir haber sitesi olan Revolver News tarafından yapıldı. Revolver, ayaklanmalara katılan 'OathKeepers' ve 'ProudBoys' milislerinin üyelerine karşı suçlama belgelerini inceledi ve isyancıların yanında düzinelerce “suçlanmayan işbirlikçi komplocu” olduğunu keşfetti. 

Bu ortak komplocular (kısaca UCC'ler), milis üyelerininkine eşit veya daha fazla suç işledikleri iddia edildi, ancak mahkeme belgelerinde isimsiz tutuldu ve suçlanmadı.

İddialara göre ortak komplocular, milis üyelerinin otel masraflarınıkarşıladı, bazı kişilerinsaldırının gerçekleştirildiği başkente ulaşımını sağladı. Telsiz tarzı uygulamalarda iletişim kanalları kurdular ve bu uygulamaları yoldaşlarını kışkırtmak için kullandılar. 

İSİMLERİ AÇIKLANMIYOR

OathKeepers’ınbir üyesi olduğu iddia edilen 65 yaşındaki Thomas Caldwell, komplo kurmak, resmi bir kovuşturmayı engellemek, devlet malına zarar vermek ve kısıtlı bina veya arazilere yasadışı giriş yapmakla suçlandı. Ancak, Caldwell ile tamamen aynı eylemlerde yer alan belirli bir “İkinci Kişi” suçlanmadı. 

Bu kişilerin isimlerinin açıklanmaması şüphelidir, ancakişbirlikçi komplocular genellikle anonim kalırlar ve savunma anlaşmaları yaparlarsa ve yoldaşları hakkında bilgi verirlerse suçlamalardan kaçarlar. Yine de OathKeepers davasındaki ilk savunma anlaşması, UCC'lerden söz edilen ilk iddianameden üç ay sonra, Nisan ayında yapıldı. OathKeepers davasında toplam 20 UCC'den bahsedildi.

HER OLAYIN ALTINDA FBI

FBI daha önce sağcı milislere sızdığını kabul etmişti ve ülkenin dikkati beyaz aşırıcılık yerine İslami terör tehdidine odaklandığında, araştırmalar cihatçı bombacıların dörtte üçüne saldırılarını gerçekleştirmeleri için patlayıcıların verildiğini gösteriyor.

Milislerin geçen yıl ABD eyaletlerinden Michigan Valisi GretchenWhitmer'ı kaçırma planı neredeyse tamamen FBI tarafından düzenlendi. Hem komplocuların şoförü hem de "patlayıcı uzmanı" ajandı, milislerin güvenlik şefi ise gizli bir muhbirdi. Sözde kaçırma girişimine giden her toplantıda bir FBI kaynağı mevcuttu ve Whitmer'ı kaçırmak için bir minibüs kullanan beş kişiden üçü FBI ajanı ve muhbiriydi. Daha tuhaf bir tesadüfle, sızma operasyonundan sorumlu FBI ajanı, komplo bozulduktan sonra terfi ettirildi ve ajansın Washington DC saha ofisinde bir pozisyon verildi ve şimdi, yüzlerce Capitol isyancısının yargılanmasını yönetiyor.

Yine de bunların hiçbiri 6 Ocak olaylarına FBI’ınkatıldığını kanıtlamıyor. Bir senato raporu, isyanı "istihbarat başarısızlıklarına" bağlıyor ve FBI Direktörü Christopher Wray, Mart ayında senatoya, ajansının bu tür olayların gelecekte gerçekleşmesini önlemek için "daha iyisini yapacağını" söyledi.

(RT)  

Yorumlar (0)
30
açık