ABD’den 4 ülkeye daha vize muafiyeti geliyor

ABD İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas yaptığı açıklamada, ABD'nin 90 güne kadar vizesiz Amerika'ya gelmelerine izin veren vize muafiyet programına dört ülkeyi eklemeyi düşündüğünü söyledi.

Dünya 27.10.2021, 10:13
ABD’den 4 ülkeye daha vize muafiyeti geliyor

Mayorkas, bir seyahat sektörü etkinliğinde yaptığı konuşmada, "Vize muafiyeti için dört adayımız var: İsrail, Kıbrıs, Bulgaristan ve Romanya. Programa odaklandık" dedi ve programın önemli ekonomik ve güvenlik konusunda faydaları olacağını söyledi.

40 ÜLKE SIRA BEKLİYOR

Eylül ayında ABD, Hırvatistan'ı vize muafiyeti programına ekledi. ABD Seyahat Birliği İcra Kurulu Başkanı Roger Dow yaptığı açıklamada, Hırvatistan'ın ABD ekonomisine 100 milyon dolarlık bir destek olduğunu söyledi. 

ABD vize muafiyet programına katılmak için, bir ülkenin terörle mücadele, kolluk kuvvetleri, göçmenlik uygulamaları, belge güvenliği ve sınır yönetimi ile ilgili gereksinimleri karşılaması gerekir. Şu anda programda 40 ülke var. İç güvenlik bakanlığından geçen ay yapılan açıklamada, "Bu gereklilikler arasında göçmen olmayan vize reddi oranının yüzde 3'ün altında olması, güvenli seyahat belgeleri düzenlenmesi, ABD kolluk kuvvetleri ve terörle mücadele makamlarıyla yakın işbirliği yapılması yer alıyor" denildi. (Reuters) 
 

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur