ABD’den ‘kötü komşu’ya tam destek: 83 jetin ikisi geldi

Ege sularında gerilimi her geçen gün daha da artıran komşu Yunanistan, savaş filosunu modernize etmek için 1.5 milyar dolarlık bir program kapsamında yükseltilmiş ilk F-16 askeri jetlerini teslim aldı.

Dünya 13.09.2022, 16:03
ABD’den ‘kötü komşu’ya tam destek: 83 jetin ikisi geldi

Atina'nın kuzeybatısındaki Tanagra hava üssünde sunulan iki F-16, ABD'li üretici Lockheed Martin ile koordineli olarak Yunanistan'ın Hellenic Aerospace Industry tarafından 2027'nin sonlarında gelişmiş elektronik, radar ve silah yetenekleriyle donatılacak 83'ün jetin ilk ikisi. 

‘POTANSİYEL SALDIRGAN’ AÇIKLAMASI

Yunanistan'ın Genelkurmay Başkanı General Constantinos Floros, programın başarılı ve zamanında tamamlanmasının “en yüksek ulusal öneme sahip bir konu” olduğunu söyledi. Yükseltme tamamlandıktan sonra Pazartesi günkü sunumda, "Herhangi bir potansiyel saldırgan, şansını denemeden önce iki veya üç kez düşünmek zorunda kalacak" dedi.

2010-2018 mali krizi sırasında yıllarca zorunlu tasarrufların ardından Yunanistan, silahlı kuvvetlerini güçlendirmek için milyarlarca dolarlık bir harcama çılgınlığına başladı. Fransız Rafale savaş uçakları ve firkateynleri satın aldı veya sipariş etti ve ABD'den F-35 avcı uçakları satın almayı planlıyor. (AP)

Yorumlar (0)
22
açık