ABD''den Türkiye''ye S-400 yaptırımı! Tasarı kabul edildi

ABD''den Türkiye''ye S-400 yaptırımı! Türkiye''ye yönelik Rus S-400 füzelerine ilişkin yaptırımları da içeren savunma bütçesi, ABD Temsilciler Meclisi''nde kabul edildi.  Ezici çoğunlukla kabul edilen tasarının Senato''da da üçte ikilik çoğunluğa erişmesi durumunda Başkan''ın veto hakkı düşüyor. Yani tüm gözler Senato''daki oylamada...

Dünya 09.12.2020, 15:11 09.12.2020, 15:11
ABD''den Türkiye''ye S-400 yaptırımı! Tasarı kabul edildi

Türkiye için ABD'den kötü haber geldi... Rusya'dan alınan S-400 füzelerinin yaptırımlarını içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı (NDAA) ABD Temsilciler Meclisi'nde kabul edildi. 

740 milyar dolarlık tasarı 78'e karşı 335 oyla kabul edilirken Başkan Trump'ın vetosunu aşmak için gerekli üçte ikilik çoğunluğun da üstüne çıkılmış oldu. 

Başkan'ın vetosunu önlemek için Senato'dan da üçte ikilik çoğunluk çıkması gerekiyor. Başkan Trump, tasarının geçmesi durumunda veto edeceğini açıklamıştı.

GÖZLER SENATO'DA

Senato'daki oylamanın bu hafta içinde yapılması öngörülüyor.

TÜRKİYE'YE CAATSA YAPTIRIMI!

Kongreden geçen tasarı kapsamında, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alan Türkiye'ye ABD'nin Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) çerçevesinde yaptırım uygulanması da yer alıyor. 

Tasarıda Başkan Trump, Türkiye'ye karşı CAATSA'da yer alan 12 yaptırımdan en az beşini yürürlüğe sokmaya çağrılıyor.

2017 yılında yürürlüğe giren CAATSA uyarınca S-400'ün satın alınmasında rol oynayan kişilerin ABD'deki banka hesapları ve mal varlıklarının dondurulması, ABD'ye girişlerine yasak getirilmesi ve 
ABD'deki banka ve kuruluşlarla iş yapmalarının yasaklanması söz konusu olacak.

Tasarıda ayrıca yine CAATSA kapsamında Türk Akım ve Mavi Akım 2 doğal gaz boru hattı projelerine de yaptırım uygulanması talep ediliyor. 

Rus doğal gazının Mavi Akım 2 ile Baltık Denizi'nden geçerek Almanya'ya ulaşması, TürkAkım ile de Karadeniz ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınması öngörülüyor.

Yorumlar (0)
17
açık