AB’den ‘ne olur ne olmaz’ hamlesi: ‘Çok gizli’ sığınak inşa ediliyor 

Avrupa basınında çıkan haberlere göre, Avrupa Birliği Brüksel'de liderlerin gizlilik içinde buluşabilecekleri güvenli bir sığınak inşa etmek için 8 milyon euro harcayacak. 

Dünya 10.07.2022, 20:30 10.07.2022, 17:58
AB’den ‘ne olur ne olmaz’ hamlesi: ‘Çok gizli’ sığınak inşa ediliyor 

EUobserver'de yayınlanan haberde, "Rus veya diğer gizli dinleyicilere" karşı bu tür önlemlerin gerekli olduğunu iddia edilerek, “oda elektronik müdahaleye karşı yalıtılacak ve tüm cihazların girmesi yasaklanacak” diye eklendi. 

YALNIZCA 100 KİŞİLİK

EUobserver, odanın 34'e kadar lider ve ilgili personelden oluşan yaklaşık 100 kişiyi ağırlayacak şekilde tasarlanacağını bildirdi. 2024 yılına kadar inşa edilecek olan sığınak, Belçika başkentindeki Avrupa Konseyi kompleksi içinde bir yerde bulunacak.

Toplantı odası çevrimdışı olacak, ancak tercüman kabinlerini sabitlemek için kablolu mikrofonlar içerecek. Hem oda hem de bu kabinler, içeriden gelen elektromanyetik ve radyo dalgalarının dışarıdan alınmasını önlemek için “NATO sertifikalı bir yalıtım kafesi” ile kaplanacak ve içeri girmek isteyen herkesin, hatta temizlikçilerin bile güvenlik iznine ihtiyacı olacak. (RT)

Yorumlar (0)
34
açık