ABD’nin bayram kutlamasında kan gölü

Ülke polisi, İllinois eyaletinin Highland Park kentinde 4 Temmuz Bağımsızlık Günü’nün geçit töreninde düzenlenen silahlı saldırıda 6 kişinin öldürülmesinin ardından bir şüpheliyi tutukladı.

Dünya 05.07.2022, 12:33 05.07.2022, 12:46
ABD’nin bayram kutlamasında kan gölü

Polis, 22 yaşındaki Robert Crimo kısa bir kovalamacanın ardından gözaltına alındığını söyledi. Silahlı adam bir çatıya tırmandı ve tüfekle rastgele ateş etti.

HAFTADA BİR SALDIRI

ABD, 2022’nin her haftasında bir tane olan kitlesel saldırılardan ciddi bir şekilde muzdarip. Diğer yandan ülke Başkanı Joe Biden, şiddet karşısında "şok olduğunu" söyledi.

Silahlı adam, geçit töreninde, yerel saatle 10:15 civarında, başladıktan sadece birkaç dakika sonra ateş açtı. Yılın en keyifli günlerinden biri olması gereken şey, kalabalık olay yerinden kaçarken, puset, çanta ve çim sandalyelerin sokağa atılmasıyla hızla paniğe dönüştü. Bazı görgü tanıkları, silah sesinin havai fişek olduğunu düşündüklerini söyledi. Olay yerinde 5 yetişkinin yanı sıra bir yaralı da hayatını kaybetti ve en az 20 kişi yaralandı.

Robert E Crimo III

‘AMERİKAN GELENEĞİ HALİNE GELDİ’

İllinois Valisi Jay Robert Pritzker, toplu katliamların bir "Amerikan geleneği" haline geldiği konusunda uyararak "Bugünün o gün olmadığını, şimdi silahlar hakkında konuşmanın zamanı olmadığını söyleyecek insanlar olacak. Size daha iyi bir gün ve daha iyi bir zaman olmadığını söylüyorum. Tam burada ve şu anda" dedi. Başkan Biden, ülkede "silahlı şiddet salgını" ile mücadeleye devam etme sözü verdi. (BBC)

Yorumlar (0)
23
açık