ABD’yi sarsan iddia: Çin yurtdışına askeri üs kuruyor

Washington Post, Batılı yetkililere atıfta bulunarak, Çin'in Kamboçya'da ordusu için bir deniz üssü inşa ettiğini ve hem Pekin hem de Phnom Penh yönetiminin operasyonu gizlemek için büyük çaba sarf ettiğini bildirdi.

Dünya 07.06.2022, 17:00
ABD’yi sarsan iddia: Çin yurtdışına askeri üs kuruyor

Batılı bir yetkili, anonimlik şartıyla olarak yaptığı konuşmada, Kamboçya'nın Tayland Körfezi'ndeki Ream Deniz Üssü'nün bir bölümünde inşa edilen tesisin, Doğu Afrika’daki Cibuti'nin ardından Çin'in yurtdışındaki ikinci askeri üssü olmaya hazır olduğunu iddia etti. 

Üssün, Pekin'in birçok ülke ile toprak krizi yaşadığı Güney Çin Denizi'nin batısında yer aldığı bildiriliyor. Kaynağa göre, büyük donanma gemilerine ev sahipliği yapabilecek kapasitede olacak.

‘BÖLGE ÜLKELERİ BOYUN EĞİYOR’

Bir yetkilinin aktardığına göre, "Hint-Pasifik'i Çin'in haklı ve tarihi etki alanı olarak görüyor. Çin'in oradaki yükselişini, büyük güçlerin kendi algılanan etki alanlarında çıkarlarını daha güçlü bir şekilde savunduğu çok kutuplu bir dünyaya yönelik küresel bir eğilimin parçası olarak görüyorlar" dedi. Kaynak, "Aslında Çin o kadar güçlü olmak istiyor ki bölge sonuçlarla yüzleşmek yerine Çin'in liderliğine boyun eğecek" diye ekledi.

Washington Post, Ream Deniz Üssü'ndeki temel atma töreninin Perşembe günü gerçekleşeceğini ve kaynakların Pekin'in etkinlik sırasında Kamboçya tesisinin genişletilmesini doğrulayacağını, ancak planlar hakkında sessiz kalacağını yazdı. İkinci bir yetkili gazeteye verdiği demeçte, üste yeni yapılar inşa etme anlaşmasının 2020'de tamamlandığını ve Çin ordusunun "üssün kuzey kısmını münhasıran kullanmasını ve varlıklarının gizli kalacağını" öngördüğünü söyledi.

‘GİZLİLİK İÇİN KAMBOÇYA ÜNİFORMALARI GİYİYORLAR’

Kaynağın iddiasına göre, gizliliği korumak için Ream Deniz Üssü'nü ziyaret eden yabancı delegasyonların yerleşke içinde yalnızca belirli sayıda yere girmesine izin verilirken, kaynak, şüphe uyandırmamak için oradaki Çin birliklerinin Kamboçya üniforması veya sivil kıyafetler giydiğini iddia etti. (RT) 
 

Yorumlar (0)
24
açık