Afganistan'daki depremler can aldı: Ülkenin en yoksul bölgelerinde en az 22 ölü

Pazartesi günü Afganistan'ın batısında art arda meydana gelen depremlerin ardından şimdiye kadar en az 22 kişinin öldüğünü söyledi.

Dünya 18.01.2022, 12:27
Afganistan'daki depremler can aldı: Ülkenin en yoksul bölgelerinde en az 22 ölü

, ABD Jeoloji Derneği'nin (USGS) verilerine göre, 4,9 ve 5,3 büyüklüğündeki depremler kuzeybatıdaki Badgis eyaletini etkiledi ve burada ev ve bina çökmelerine neden oldu. bAFP'ye konuşan bir sözcü, enkazda ölü bulunanlar arasında dört çocuğun da bulunduğunu söyledi. 700'den fazla evin hasar gördüğünü de eklediler. Birçok konutun eskisi kadar sağlam veya iyi inşa edilmediği Afganistan'da depremler önemli hasarlara neden olabiliyor.

‘SAYILAR ARTABİLİR’

USGS, Pazartesi günü eyaletin başkenti Qala-e-Naw'dan yaklaşık 50 kilometre uzağında gerçekleşen iki depremi inceledi. İlk deprem öğleden sonra meydana geldi ve ikincisi yaklaşık iki saat sonra geldi. Etkisi en çok Kadı ve Muğr bölgelerinde hissedildi. BBC Peştuca, Kadı’nın Bölge Şefi Muhammed Salih Purdil'in depremde birkaç evin yıkıldığını ve kadın ve çocukların öldüğünü söylediğini bildirdi. O ve diğer yetkililer, kurtarma ekipleri uzak bölgedeki molozları incelerken ölü sayısının artabileceği konusunda uyardı. Badgis kuzeybatıda, Türkmenistan ile sınır komşusudur. Afganistan'ın en gelişmemiş ve en fakir bölgelerinden biri olarak kabul ediliyor. Yoksul Afganistan hala büyük bir borç yükü ve yetersiz tedarik ile mücadele ediyor. Ağustos ayında tüm ülkeyi Taliban'ın devralmasından sonra şartlar daha da kötüleşti.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu