Alman antrenör, ırkçı sözleri nedeniyle Olimpiyatlar’dan atıldı

Bir Alman bisiklet antrenörü, Cezayir ve Eritreli bisikletçiler hakkında ırkçı açıklamalar yaparken yakalandıktan sonra 2020 Tokyo Olimpiyatları'ndan uzaklaştırıldı ve eve gönderildi.

Dünya 30.07.2021, 15:30
Alman antrenör, ırkçı sözleri nedeniyle Olimpiyatlar’dan atıldı

Erkeklerin zamana karşı yarışında, Antrenör Patrick Moster, Alman bisikletçi Nikias Arndt'a Cezayirli bisikletçi Azzedine Lagab ve Eritreli Amanuel Ghebreigzabhier'e atıfta bulunarak "deve binicilerini geç" derken yakalandı.

KÜSTAH ÖZÜR: SÖZCÜK SEÇİMİM UYGUN DEĞİLDİ

Şok olan devlet televizyonu ARD için canlı yayın yapan Alman spor muhabiri Florian Nass, “Ne bağırdığını doğru anladıysam, sözleri tamamen uygunsuzdu. Kelimeler beni hayal kırıklığına uğratıyor. Böyle bir şeyin sporda yeri yok" dedi.

Moster daha sonra özür diledi ve şunları söyledi: “Şu anın sıcağında ve şu anda burada sahip olduğumuz genel yük nedeniyle, sözcük seçimim uygun değildi. Son derece üzgünüm ve sadece içten özürlerimi sunabilirim.”

’ÇOK YAZIK’

Alman Olimpik Spor Konfederasyonu’ndan yapılan açıklamada, Moster'in Olimpiyatlar’da milli takımın bisiklet takımının lideri olarak görevine devam edemeyeceğini ve Almanya'ya döneceğini doğruladı.

Cezayirli bisikletçi Lagab olayla ilgili ilk başta şaka yaptı ve tweet attı: “Olimpiyatlarda deve yarışı yok, bu yüzden bisiklete binmeye geldim. En azından #Tokyo2020'de oradaydım."

Daha önce saldırgan ırkçı yorumlarla karşılaştığını ancak sosyal medyada bunlarla muhatap olmamayı tercih ettiğini belirterek, "Olimpiyatlar’da bunun olması çok yazık" şeklinde ekledi.

Bisiklet sporunun yönetim organı olan Union Cycliste Internationale (UCI), Alman antrenörü geçici olarak askıya aldı. Açıklamada, "UCI Disiplin Komisyonu konuyu inceledi ve Moster'in açıklamalarının ayrımcı ve temel ahlak kurallarına aykırı olduğunu değerlendirdi" denildi.

Middle East Eye 

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu