Alman basınından iddia: AB Türkiye’ye insan hakları yaptırımları uygulayabilir

''AB insan hakları yaptırımları uygulayabilir'' Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama faaliyetleri, Avrupa''yı ''rahatsız'' etmeye devam ediyor. Fransa ve Yunanistan ısrarla, Türkiye''ye ''yaptırım'' uygulanmasını istiyor.  Almanya ise şimdilik uzlaşması tavrını koruyor.

Dünya 09.12.2020, 08:25 09.12.2020, 08:25
Alman basınından iddia: AB Türkiye’ye insan hakları yaptırımları uygulayabilir


Tartışmaların gölgesinde Alman Deutsche Welle'den Türkiye'ye olası yaptırımla ilgili analiz geldi.

DW'nin haberinde şunlar vurgulandı;

Tüm dikkatler Avrupa Birliği’nin (AB) 10-11 Aralık liderler zirvesine çevrilmişken, Brüksel bu hafta Türkiye’yi yakından ilgilendiren çok önemli başka bir karara imza attı. 

“Küresel İnsan Hakları Yaptırım Rejimi,” AB üyesi ülkeler tarafından kabul edilerek yürürlüğe girdi. “Avrupa’nın Magnitsky Yasası” olarak adlandırılan yaptırım mekanizması, önümüzdeki haftalarda AB-Türkiye hattında da sıklıkla gündeme gelecek. 

Hangi ihlallere yaptırım gelebilir?

AB tarafından kabul edilen düzenlemelere göre, dünyanın hangi bölgesinde, ülkesinde olursa olsun, “ciddi insan hakları ihlalleri ve suistimallerinin sorumluları” yaptırımlarla hedef alınabilecek. 

“Ciddi insan hakları ihlali ve suistimalinin” ne olduğu, hangi hak ihlallerinden söz edildiği ise düzenlemelerde şöyle sıralanıyor: keyfi gözaltı ve tutuklama, zorla kaybedilme, yargısız infaz, işkence ve diğer acımasız, insanlık dışı aşağılayıcı muamele ya da cezalandırma, soykırım, kölelik ve insanlığa karşı işlenen suçlar.

AB ayrıca, barışçıl toplanma ve örgütlenme hakkının, düşünce ve ifade özgürlüğünün, din ve inanç özgürlüğünün yaygın ve sistematik ihlalini de yaptırım uygulanabilecek hak ihlalleri kapsamında tanımlıyor. İnsan ticareti, göçmenlerin kaçakçılar tarafından istismar edilmesi ve cinsel şiddet, taciz de AB tarafından hak ihlali olarak nitelendirebilecek suçlar arasında sıralanıyor. 

Kimlere, ne tür yaptırımlar uygulanabilecek?

Yaptırımlar, insan hakları ihlallerini yapan, bu suçlara karışan, gerçek kişileri, kurumları, resmi ya da hükümet dışı yapıları hedef alabilecek. Yaptırımların suçları işleyenlerle bağlantılı kişi ve kuruluşları da kapsayabileceği belirtiliyor. 

Devlet yetkilileri ya da devlet dışı aktörlerin, bu suçları kendi ülkelerinde, başka bir devlette veya sınırlarının ötesinde işlemiş olsalar da yine yaptırımlara hedef olabilecekleri kayda geçiriliyor.

Bu bağlamda, hakkında yaptırım kararı alınan kişilerin, AB topraklarına girişi, seyahati yasaklanabilir, söz konusu kişilerin mal varlığı dondurulabilir ve AB’den herhangi bir kişinin sözkonusu kişilere mali veya ekonomik kaynak sağlaması yasaklanabilir. 

Yaptırım uygulanmasını kim önerebiliyor? 

İnsan haklarının ihlalinden sorumlu olanlara yaptırım uygulanmasını Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ile üye ülkeler önerebiliyor. Yaptırım kararı ise AB Konseyi’nde oybirliği ile alınabilecek. 

Türkiye’ye yaptırım olasılığı var mı?

AB’nin yeni yaptırım rejiminin Türkiye için neden kritik önem taşıdığının ilk işaretini Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn verdi. 

Yaptırım mekanizması hakkındaki açıklamasına, “Özellikle Türkiye’ye seslenmek istiyorum” diyerek başlayan Asselborn, insan hakları savunucularının, “hükümet yargısı” olarak nitelendirdiği Türk yargısı tarafından “terörist olarak görülmesinin” kabul edilemez olduğunu, “bunun artık son bulması gerektiğini” söyledi. Bakan Asselborn, yaptırım mekanizmasının kabülünün Türkiye için “uyarı niteliği” taşıdığını da sözlerine ekledi.

Haberde, Türkiye'ye yönelik olası yaptırım kararları da masaya yatırıldı.
 

Yorumlar (0)
23
açık