Almanya doğalgaz krizine çözüm arıyor

Almanya 2 yüzen LNG terminali tedarik etmek için gaz firmalarıyla mutabakat zaptı imzaladı.

Dünya 16.08.2022, 18:02
Almanya doğalgaz krizine çözüm arıyor

Almanya’da Rus doğalgazına ilişkin endişeler artarken hükümet de sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tedariki için yeni adımlar atmaya başladı.

Reuters’ın aktardığına göre Almanya, iki yüzen santrali tedarik etmek için enerji şirketleri Uniper, RWE ve EnBW’nin iştiraki VNG ile mutabakat zaptı imzaladı.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, mutabakat zaptına göre planlanan iki santralin Almanya’nın Wilhelmshaven ve Brunsbuettel kentleri yakınlarına kurulacağını söyledi.

GAZ KRİZİ BÜYÜYOR

Almanya, Rusya’nın gaz devi Gazprom’un teknik sorunları gerekçe göstererek haziran ortasında Kuzey Akım-1 boru hattındaki arzı kısmasından bu yana yaklaşan krizden endişe duyuyordu. Rus gazının Avrupa’ya ulaştırılması için kullanılan ana hat halihazırda sadece yüzde 20 kapasiteyle çalışıyor.

Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın enerji düzenleyicisi Federal Şebeke Müdürlüğü (BNA) bu kış doğalgaz kıtlığı yaşanmaması için ülkede doğalgaz kullanımının beşte bir oranında azaltılması gerektiğini söylemişti.

Öte yandan Almanya Ekonomi Bakanlığı hafta sonu tüm şirketlere ve yerel yetkililere kış boyunca çalışma alanlarındaki minimum oda sıcaklığını 19 dereceye düşürme talimatı verdi.

FİYATLAR REKOR DÜZEYDE

Teslimatlardaki düşüş gaz fiyatlarını artırdı ve Avrupa gösterge gaz fiyatı 1000 metreküp başına 2190 Euro’ya yükseldi. Söz konusu fiyat yılbaşında 702 Euro düzeyindeydi.

Son olarak bugün Rus enerji şirketi Gazprom, Avrupa spot piyasasında doğalgaz fiyatının 2 bin 500 dolar barajını aştığını belirterek, “Muhafazakar tahminlere göre eğer bu eğilim devam ederse, fiyatlar kışın bin metreküpte 4 bin dolar seviyesini geçecek” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu