Almanya yurtdışından işçi alımı yapacak

Yurt dışında çalışmak isteyenler için yeni bir gelişme yaşandı. Orta Avrupa ülkesi Almanya, yaklaşık 4 bin euro maaş ile çalışacak 1.5 milyon işçi alacağını duyurdu.

Dünya 31.12.2021, 10:54 31.12.2021, 11:09
Almanya yurtdışından işçi alımı yapacak

Yurt dışında çalışma hayali kurup iyi gelir elde etmek isteyenler farklı  ülkeler tarafından duyurulan iş ilanlarını yakından takip ediyor. Bu Ülkeler ise bu ilanlar ile mevcut işçi açığını dışarıdan gelecek olanlarla çözüyor. Son olarak Almanya’nın personel alımı yapılacağı bilgisi geldi buna göre almanya 4 bin euro ile çalışacak 1.5 milyon işçi alacağını duyurdu. 

ALMANYA İŞSİZLİK ORANINI DÜŞÜRMEYE ÇALIŞIYOR

Almanya 2022 yılında ekonomik bir sıçrama yapmak için düğmeye bastı. Bu sıçrama en son 1960 yılında görüldü.Söz konusu ülkede şu anda işsizlik seviyesi yüzde 3 civarında. Bu yüzden ülke 1.5 milyon kişiye istihdam kapısı araladı. AB ülkeleri içinde refah seviyesi en yüksek ülkelerden olan Almanya, yüzde 3'lerde bulunan işsizlik oranını daha da aşağı çekebilmek için işçi arıyor. Bu yıl ekonomide cari fazla vererek parlak bir yıl geçiren Almanlar, çeşitli sektörlerde yaşanan eleman sıkıntısından şikayetçi.

ALMANYA'NIN 4 BİN EUROYA ARADIĞI MESLEKLER

*Bu mesleklerin en başında 230 bin yuva eğitmeni geliyor.

*Bunu 300 bin hemşire ve yaşlı-hasta bakıcı açığı takip ediyor.

*Garsonluk da aranan meslekler arasında.

*Su tesisatçılığı alanında da işçi alımı yapılacak.

*Tır şoförlüğü de listede yer alıyor.

Bu sektörlerdeki brüt maaşların 4 bin euroyu bulacağı düşünüldüğünde, dünyanın çeşitli yerlerinden Almanya'ya işçi göçü olabileceği düşünülüyor.


 

Yorumlar (0)
2
parçalı bulutlu