Almanya’da cinsiyet değiştirmek kolaylaştırılıyor 

Almanya, hükümet tarafından sunulan ve süreci düzenleyen tartışmalı 1980 yasasını kaldırmayı amaçlayan bir plan uyarınca bir kişinin adını ve cinsiyetini değiştirmek için gereken bürokrasiyi sona erdirecek. 

Dünya 30.06.2022, 15:39
Almanya’da cinsiyet değiştirmek kolaylaştırılıyor 

Planlanan mevzuatı belirleyen bir belgeye göre, transseksüel, interseks ve non-binary bireyler, nüfus müdürlüklerini ziyaret ederek bu bilgileri değiştirebilecekler.

UZMAN ZORUNLULUĞU KALKIYOR

Bu tür kişilerin artık bir sağlık raporu vermesi veya şu anda gerektiği gibi kişinin cinsiyetinin iki uzman ve bir hakim tarafından değerlendirildiği, genellikle uzun ve pahalı bir mahkeme sürecinden geçmesi gerekmeyecek.

Adalet Bakanı Marco Buschmann yaptığı açıklamada, "Mevcut yasa etkilenenlere hasta gibi davranıyor. Bunun için hiçbir gerekçe yok" dedi. 

Aile Bakanı Lisa Paus, mevcut yasayı "aşağılayıcı" olarak nitelendirdi ve "Artık onu nihayet ortadan kaldıracağız ve onun yerine modern bir kendi kaderini tayin etme yasası koyacağız" dedi.

Gençleri korumak amacıyla, yeni mevzuat 14 yaş ve üzerindeki bireylerin yeni bir isim ve cinsiyet kaydetmelerine izin verecek, ancak ebeveynlerin desteklemediği durumlarda bir mahkeme bu değişikliği geçersiz kılabilecek. (Reuters) 
 

Yorumlar (0)
18
açık