Almanya’daki seçimlerin galibi koalisyon görüşmelerini bu hafta başlatmak istiyor 

Şansölye Angela Merkel'in muhafazakarlarının önünde Pazar günkü ulusal seçimleri kıl payı kazanan Almanya'nın Sosyal Demokratları (SPD), Yeşiller ve Hür Demokratlarla (FDP) üçlü bir hükümet kurma konusunda bu hafta sonunda görüşmeyi umduklarını söyledi.

Dünya 28.09.2021, 18:30
Almanya’daki seçimlerin galibi koalisyon görüşmelerini bu hafta başlatmak istiyor 

Pek çok konuda birbirinden uzak olan Yeşiller ve liberal FDP, SPD veya muhafazakarlarla müzakerelere başlamadan önce uzlaşma alanları aramak için önce birbirleriyle konuşacaklarını söylediler.

‘’GÖRÜŞMEK İSTİYORUZ’’

SPD’den Rolf Muetzenich, iki küçük partinin farklılıklarını yumuşatma girişimini memnuniyetle karşıladığını, ancak yine de bu hafta üç yönlü bir koalisyondaki potansiyel ortaklarla görüşmek istediğini söyledi. Muetzenich, Alman radyosuna verdiği demeçte, "Yeşiller ve FDP de bu hafta keşif görüşmeleri için bizimle görüşmeye konsantre olursa iyi olur" dedi. 

‘’İYİMSERİM’’

Merkel'in 2005'te görevi devralmasından bu yana ilk SPD şansölyesi olmaya aday olan Olaf Scholz, ilerleme konusunda umutlu olduğunu söyledi. Scholz, Twitter'dan "İyimserim. Pragmatizm ve işbirliğine hazır bir koalisyon kurmayı başaracağız" şeklinde kaydetti. 

(Reuters) 

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu