Amazon üçüncü çeyrekte 100 milyar doları aştı

Seattle merkezli teknoloji ve çevrimiçi perakende devi, Nisan ve Haziran ayları arasındaki üç ayda 113 milyar dolarlık satış bildirdi. Rakam 2020'nin ikinci çeyreğinde 88.9 milyar dolardan yükseldi ancak Wall Street'in beklediğinden biraz daha düşüktü. Bu, mesai sonrası işlemlerde hisse fiyatında yüzde 5'lik bir düşüşü tetikledi.

Dünya 30.07.2021, 12:57
Amazon üçüncü çeyrekte 100 milyar doları aştı

Tüketiciler alışverişlerini daha fazla çevrimiçi ortama geçirdiği için ve işletmeler, işlerini çevrimiçi ortama taşımak için Amazon Web Services (AWS) birimini kullandıklarından, Amazon şirketi pandeminin en büyük kazananlarından biri haline geldi.

BEZOS’UN SON DÖNEMİYDİ

ABD'de aşıların yayılması ve fiziksel mağazaların yeniden açılmasıyla perakendedeki büyük kazanımlarının hızı yavaşlıyor gibi görünüyor. Şirket, mevcut çeyrek için 106 milyar dolar ile 112 milyar dolar arasında satış beklediğini söyledi.

Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan son rakamlar, Amazon'un şirketin kurucusu Jeff Bezos yönetimindeki son çeyreğini işaret ediyor. Bezos, 5 Temmuz'da yönetim kurulu başkanı olmak için görevinden ayrıldı ve yerine AWS'nin başındaki Andy Jassy'yi atadı.

ARTAN HAKİMİYET SORUŞTURMAYA NEDEN OLDU

Amazon'un artan hakimiyeti, hükümetlerden ve düzenleyicilerden uluslararası inceleme aldı. ABD'de Federal Ticaret Komisyonu, ticari uygulamalarına yönelik geniş kapsamlı bir soruşturma başlattı.

Çiçeği burnunda CEO Jassy, "Müşterilere sunmaya odaklanmaya devam ettikleri için dünya çapındaki tüm tutkulu, yenilikçi, misyon odaklı çalışanlarımıza teşekkür ederiz. Geleceği icat edip inşa ederken sizinle çalışmaktan çok heyecan duyuyorum" dedi. 

GUARDİAN
 

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu