Arjantin’de seçimler öncesi gıda fiyatlarına müdahale

Arjantin’de hükümet, seçimlere çok kısa bir süre kala enflasyonla mücadele amacıyla perakendecilerle, fiyatların 90 gün boyunca dondurulması konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.

Dünya 14.10.2021, 10:44 14.10.2021, 10:56
Arjantin’de seçimler öncesi gıda fiyatlarına müdahale

Arjantin hükümeti Çarşamba günü yaptığı açıklamada, gelecek ay gerçekleştirilecek kongre seçimleri yaklaşırken, enflasyonla mücadele amacıyla perakendeciler ile bin 247 kalem gıda ve hane halkı ürününde fiyatların 90 gün boyunca dondurulması konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.

‘TOPU DURDURMAMIZ GEREKİYOR’

Arjantin’de tüketici fiyatları, ekonominin uzun bir resesyondan çıkması ile birlikte yıllık yaklaşık yüzde 50 seviyesinde artıyor.
Arjantin İç Ticaret Bakanı Roberto Feletti, programı duyururken yaptığı açıklamada, “Topu durdurmamız gerekiyor. Böylelikle gıda, ücretlilerin alım gücünü sınırlamaya devam etmeyecek. Temel gıda sepeti Aralık 2019’da ortalama ücretin yüzde 9’una denk geliyordu. Şimdi bu pay yüzde 11” dedi.

PERAKENDECİLERLE SORUN YAŞANABİLİR

Fiyatların dondurulması tüketicilerin lehine, ancak bu adım perakendeciler arasında rahatsızlık yaratabilir.

SEÇİM 14 KASIM’DA

Peronist hükümetin merkez sol başkanı Alberto Fernandez geçen ay gerçekleştirilen ön seçimde yenilgiye uğradı. Koalisyon hükümeti 14 Kasım’daki seçimde daha iyi bir performans göstermek istiyor.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu