Avrupa Birliği ve Çin arasında tarihi anlaşma

Avrupa Birliği ve Çin arasında tarihi anlaşma Avrupa Birliği (AB) ve Çin arasında 6 yıldır devam eden müzakereler sona erdi. Anlaşma ile Avrupalı şirketler, Çin pazarına kolay erişim sağlayacak. Tarihi anlaşmanın ABD''yi rahatsız edeceği yorumları yapılıyor.

Dünya 30.12.2020, 18:43 30.12.2020, 18:43
Avrupa Birliği ve Çin arasında tarihi anlaşma

Euronews'in haberine göre, Avrupa komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bugün video konferans aracılığıyla AB ülkeleri liderleri ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüştü. Leyen, görüşme sonrası geniş yatırımlar için yürütülen müzakerelerin, taraflar arasında bir prensip anlaşmasına varıldığını açıkladı.

AB, CAI olarak bilinen anlaşmanın Çin pazarına erişimdeki dengesizliği düzeltmeye yardımcı olacağını planlıyor. Ayrıca, ülkede faaliyet gösteren şirketlere eşit düzeyde rekabet edebilmelerini sağlayarak Çin'deki Avrupalı şirketler için yeni yatırım fırsatları yaratacağını umuyor.

UYGUR POLİTİKASI NEDENİYLE RÖTAR

Yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu'nun anlaşmayı onaylanması gerekecek. Özellikle Çin'in Uygur politikası nedeniyle bu süreci zor geçirmesi bekleniyor.

AB yetkililerince anlaşmadan önce, Çin'in Uluslararası Çalışma Örgütü'nün zorunlu çalıştırma kurallarına onaylama taahhüdünde bulundu.

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu