Azerbaycan’daki patlamanın sebebi belli oldu: Çamur volkanı

Pazar günü geç saatlerde bir alev sütununun gökyüzüne yükselmesine neden olan patlamanın nedeni hemen belirlenemedi, ancak devletin petrol şirketi Socar, ön bilgilerin bir çamur volkanı olduğunu gösterdiğini söyledi. Socar, patlamada hiçbir platformunun hasar görmediğini söyledi.

Dünya 06.07.2021, 09:08
Azerbaycan’daki patlamanın sebebi belli oldu: Çamur volkanı

Hazar Denizi, hem çamur hem de yanıcı gaz yayan yüksek konsantrasyonda çamur volkanlarına sahiptir.

‘’KESİNLİKLE ÇAMUR VOLKANI’’

Azerbaycan haber ajansı APA, Socar Sözcüsü İbrahim Ahmedov'un patlamanın başkent Bakü sahilinin 45 mil açığındaki Umid gaz sahasından yaklaşık 10 kilometre uzakta gerçekleştiğini söyledi.

Avustralya'nın Adelaide Üniversitesi'nde çamur volkanı uzmanı ve yardımcı doçent olan Mark Tingay, patlamanın “kesinlikle bir çamur volkanı olabileceğini” ve konumun 1958'de patlayan Makarov Bank adlı bir çamur volkanına “kabaca uyduğunu” söyledi. Tingay, ülkenin dörtte birinin şiddetli bir şekilde patlamasıyla bilinen “yüzlerce” çamur volkanına sahip olduğunu söyledi.

BİLİM İNSANLARI: KIVILCIMA NEDEN OLUYOR

Bilim insanları, çamur volkanlarının tutuşmasına neyin neden olduğu konusunda emin değiller, ancak en olası teori, bir patlama sırasında yukarı doğru itilen kayalar ve kayaların birbirine çarparak gazları yakan bir kıvılcıma neden olabileceği. 

(Guardian) 

Yorumlar (0)
25
açık