Belarus, Batı yaptırımlarına yanıt verdi

Belarus Bakanlar Kurulu Salı günü 'dost olmayan devletlerden' yatırımcıların 190 Belarus şirketindeki hisselerini satmalarını yasakladı. Hamle, Batı'nın ülkeye uyguladığı yaptırımlara yanıt olarak geliyor.

Dünya 06.07.2022, 12:38
Belarus, Batı yaptırımlarına yanıt verdi

Yönetmelikte, Belarus'un çıkarlarının korunması amacıyla “hisse senetlerinin sahiplerinin depo mevduat hesaplarında bloke edildiği” belirtildi.

YASAKLANIYOR

Duyuru, İngiltere'nin Salı günü yaptığı açıklamada, Moskova'ya verdiği destek nedeniyle Belarus'a yeni ekonomik, ticari ve ulaşım yaptırımları getireceğini söylemesinin ardından geldi. Londra yönetiminin ayrıca daha fazla Belarus şirketinin Londra'da borç ve menkul kıymet ihraç etmesini yasaklayacağı bildiriliyor.

İngiltere, halihazırda Belarus'tan bir dizi ürüne yönelik ithalat tarifelerini yüzde 35 oranında artırdı ve Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko ve üst düzey hükümet yetkililerine yaptırım uyguladı.

PUTİN BELARUS’UN ARKASINDA

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen hafta yaptığı açıklamada, Batı'dan gelen "benzeri görülmemiş siyasi ve sosyal baskı" ve Ukrayna'daki işgalin üzerine uygulanan yaptırımların Belarus'u Rusya ile daha hızlı entegre olmaya ittiğini söyledi. (RT) 
 

Yorumlar (0)
23
açık