Bilim adamları, uzaylıların Dünya'yı gözlemleyebileceği 29 gezegen belirledi  

Yüzyıllar boyunca Dünyalılar gökyüzüne baktılar ve yıldızlar arasındaki yaşamı merak ettiler. Ama insanlar küçük yeşil varlıklar avlarken, dünya dışı varlıklar da bizi izliyor olabilir.Yeni araştırmalarda, yörüngedeki gezegenlerdeki meraklı sakinlerin Dünya'daki yaşamı tespit edebilecek yıldız sistemlerinin kısa bir listesi hazırlandı.

Dünya 24.06.2021, 13:35
Bilim adamları, uzaylıların Dünya'yı gözlemleyebileceği 29 gezegen belirledi  

Bilim adamları, kozmik mahallemizde, uzaylı gözlemcilerin son 5 bin yıl içinde Güneş'in karşısında "geçişini" izleyerek Dünya'yı keşfedebilecekleri bin 715 yıldız sistemi belirlediler.

RADYO VE TELEVİZYON SİNYALLERİNİ ALABİLİRLER

Bir Dünya’yı gözlemlemek için doğru konumda olanlar arasında, 46 yıldız sistemi, gezegenlerinininsan varlığının açık bir sinyalini kesmesine yetecek kadar yakındır.

Araştırmacılar, potansiyel olarak yaşanabilir 29 gezegenin, bir Dünya geçişine tanık olmak ve insan radyo ve televizyon yayınlarına kulak misafiri olmak için iyi konumlandığını ve herhangi bir gözlemcinin belki de bir nebze istihbarat çıkarmasına izin verdiğini tahmin ediyor.

New York'taki Cornell Üniversitesi'ndeki Carl Sagan Enstitüsü'nün astronomi profesörü ve direktörü Lisa Kaltenegger, “Gezegenleri bulmamızın bir yolu, ev sahibi yıldızlarından gelen ışığın bir kısmını bloke etmeleridir” dedi ve “'Başka biri arıyor olsaydı, kimin için uzaylı olurduk?' diye sorduk” şeklinde ekledi. 

(Guardian)

Yorumlar (0)
25
açık