Bilim insanlarından kritik tavsiye: Covid-19’la mücadelede kenevir kullanılabilir

Tüm dünyayı kasıp kavuran Covid-19'u durdurmada bir sonraki atılım, mütevazı bir saksı bitkisinden gelebilir. ABD'nin Oregon eyaletindeki araştırmacılar, kenevirde bulunan iki bileşiğin virüsü durdurabildiğini keşfetti.

Dünya 13.01.2022, 16:14
Bilim insanlarından kritik tavsiye: Covid-19’la mücadelede kenevir kullanılabilir

Oregon Üniversitesi'ndeki bir bilim insanı ekibi, kenevirde bulunan iki bileşiğin - kannabigerolik asit (CBGA) ve kannabidiolik asit (CBDA) – işe yarayabileceğini savundu.

İki bileşik, yaygın olarak yasal olan ve tüketiciler için mevcut olan CBG ve CBD'nin öncüleridir. CBG ve CBD kenevir yağları ve özleri, anksiyete, uyku bozuklukları, epilepsi ve çok çeşitli diğer rahatsızlıkları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır.

‘ENFEKSİYONU BİLE ÖNLEYEBİLİR’

Oregon Eyaleti Küresel Kenevir İnovasyon Merkezi'nden araştırmacı Richard van Breemen, CBGA ve CBDA "esrardaki psikoaktif bileşen olan THC gibi kontrollü maddeler değildir ve insanlarda iyi bir güvenlik profiline sahiptir" dedi. Van Breemen, bu bileşiklerin "ağızdan alınabileceğini" ve corona virüs tarafından "enfeksiyonu önlemenin yanı sıra tedavi etme potansiyeline sahip" olduğunu da sözlerine ekledi.

Van Breemen ve ekibi araştırmalarını Nature Products Dergisi'nde yayınladılar. Ancak, doktorların toplu olarak kenevir yağı reçeteleri yazmaya başlamasından önce uzun bir yolu var. Çalışma, CBGA ve CBDA'yı corona virüsün hem Alfa hem de Beta varyantlarına karşı etkili bulurken, gerçek insan denekleri yerine bir laboratuvarda insan hücreleri üzerinde gerçekleştirildi.

Van Breemen, "Verilerimiz, CBDA ve CBGA'nın incelediğimiz iki varyanta karşı etkili olduğunu gösteriyor ve bu eğilimin mevcut ve gelecekteki diğer varyantları da kapsayacağını umuyoruz" dedi. (RT)

Yorumlar (0)
0
hafif kar duşu