Bir hamle de Polonya’dan: Sözleşme feshedildi

Polonya hükümeti, Rus doğalgaz sözleşmesini 2022'nin sonunda bitmesini beklemeden sonlandırdığını duyurdu. Bulgaristan ve Finlandiya ile birlikte Varşova yönetimi, Rusya'nın Mart ayı sonlarında uygulamaya koyduğu rubleye dayalı yeni ödeme mekanizmasını kabul etmeyi reddetti.

Dünya 23.05.2022, 20:00
Bir hamle de Polonya’dan: Sözleşme feshedildi

Polonya Stratejik Enerji Altyapısı Şefi Piotr Naimsky, “30 yıl sonra, Polonya ile Rusya arasındaki gaz endüstrisindeki ilişkilerin sona erdiği söylenebilir” dedi. Yetkili, daha önce Rusya'dan doğal gaz pompalamak için kullanılan Yamal-Avrupa doğalgaz boru hattının Polonya bölümünün Almanya'dan tedarik için kullanılabileceğini de sözlerine ekledi.

Naimsky, “Gaz iletim altyapısının bu bölümü EuroPolGaz'a aittir. Bölüm ve Polonya'daki tüm gaz iletim sistemi GAZ-Sistem tarafından işletiliyor” dedi.

BRÜKSEL’DEN KILAVUZ

Bir dizi Avrupalı ​​enerji şirketi Rusya'nın yeni ödeme planına uydu. Bu ayın başlarında Brüksel, AB şirketlerinin ülkeye karşı getirilen yaptırımları ihlal etmeden Rus doğalgazını ruble olarak nasıl ödeyebileceğine dair güncellenmiş bir kılavuz yayınladı. (RT)

Yorumlar (0)
22
açık