Bir kriz de İtalya’da: Hükümet düşüyor 

Salgın ve savaşın acı etkileri dünya genelinde hissedilirken, bir kriz haberi de İtalya’dan geldi. Ülke Başbakanı Mario Draghi'nin koalisyon hükümeti, bazı üyelerin güven oylamasına katılmayacağını açıklamasının ardından çökebilir.

Dünya 14.07.2022, 15:00
Bir kriz de İtalya’da: Hükümet düşüyor 

Diğer koalisyon partileri, günün ilerleyen saatlerinde yapılacak olan Senato'daki oylamayı 5-Yıldız Hareketi’nin boykot etmesi halinde hükümeti bırakacakları konusunda uyarırken, Başbakan Draghi, 5 Yıldız Hareketi olmadan yönetime başkanlık etmeyeceğini söyledi. 

ERKEN SEÇİM GELİYOR

Şok karar İtalya'yı siyasi belirsizliğe sürüklerken, Avrupa Birliği fonlarından milyarlarca euroyu güvence altına alma çabalarını baltalama riskini taşıyor ve sonbaharda erken ulusal seçimlere yol açabilir. Ancak 2021'in başlarından bu yana koalisyon üyeleri arasında gerginlik artıyor ve siyasi bölünmenin her iki tarafını da aşıyor.

İtalyan tahvil getirilerinin keskin bir şekilde yükseldiği ve yatırımcıların borcunu tutmak için daha yüksek bir prim talep ettiğini ve hisselerin düştüğünü gösteren finansal piyasalarda siyasi bir krizin öncül etkileri hissediliyor. 

‘ÇOK KORKUYORUM’

Bir günlük yoğun parti tartışmalarının ardından, 5 Yıldız Hreketi’nin lideri Giuseppe Conte, hükümetin euro bölgesinin üçüncü en büyük ekonomisinde büyüyen sosyal sorunları çözmek için daha fazlasını yapması gerektiğini söyleyerek güven hareketini desteklemeyeceğini duyurdu. 

Enerji maliyetlerinde keskin bir artışa atıfta bulunarak, "Eylül'ün birçok ailenin elektrik faturasını ödemek veya yiyecek satın almak gibi korkunç bir seçimle karşı karşıya kalacağı bir zaman olacağına dair güçlü bir korkum var" dedi. (Reuters) 
 

Yorumlar (0)
23
açık