Birleşik Krallık’ın eski sömürgesi monarşinin kaldırılmasını tartışıyor

Kraliçe Elizabeth'in ölümünün ardından, Antigua ve Barbuda'nın başbakanı anayasa değişikliğini gündeme getiriyor. Antigua ve Barbuda başbakanı, yeniden seçilirse, bir cumhuriyet olma ve Karayip ulusunun devlet başkanı olarak İngiliz hakimiyetini kaldırma konusunda bir referandum düzenleme sözü verdi.

Dünya 13.09.2022, 13:31
Birleşik Krallık’ın eski sömürgesi monarşinin kaldırılmasını tartışıyor

Gaston Browne'ın duyurusu, Kraliçe II. Elizabeth'in ölümünden sadece iki gün sonra geldi, ancak başbakan, önerisinin "bir düşmanlık eylemi" olarak görülmemesi gerektiğini vurguladı.

‘UZUN SÜREDİR DEVAM EDEN ÖZLEM’

Kraliçe’nin oğlu olan Kral III. Charles'ı yeni hükümdar ilan eden resmi bir törenin ardından Cumartesi günü ITV'ye konuşan Browne, referandumun "önümüzdeki üç yıl içinde" gerçekleşeceğini söyledi. Başbakan, girişimin "monarşiye herhangi bir saygısızlığı temsil etmediğini", ancak Antigua ve Barbuda halkının "uzun süredir devam eden özlemlerini" yansıttığını söyledi.

Monarşinin kaldırılmasının Karayipler’deki adalar için acil bir konu olmadığını ve “çoğu insanın bunu düşünmeye bile tenezzül etmediğini” kabul eden Browne, bunun “bağımsızlık çemberini tamamlamak için son bir adım” olabileceğini söyledi.  

1981'de bağımsız hale gelen Antigua ve Barbuda, gelecek yıl genel seçime gidecek. (RT) 
 

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu